Problem - szczur nie chce jeść warzyw i owoców

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ADA
Posty: 112
Rejestracja: pn paź 13, 2003 11:38 am

Problem - szczur nie chce jeść warzyw i owoców

Post autor: ADA »

Witajcie !
Moja szczurka ma na imię Klara i jest ze mną od tygodnia.
A to nasz pierwszy post.:oops:
Może trochę dmucham na zimne ale to mój pierwszy szczurek w życiu.
A problem tkwi w tym, że Klara je bardzo mało owoców i warzyw w proporcji do innych pokarmów.
Bardzo chętnie wcina mięso wołowe - nie wiem jak często może je jeść?
Zajada się jajkiem na twardo czy bułeczką rozmoczoną w mleku a marchew, jabłko, buraka, sałatę ledwie skubnie. Suche ziarno zjada może bez entuzjazmu z jakim rąbie mięsko ale trochę jednak zjada.
Nie mam pojęcia jak to jest ze szczurkami, czy większa ilość mięsa niż zieleniny może w przyszłości mieć konsekencje zdrowotne? :roll:

A tak na marginesie
Czy zawsze będzie siusiać i kupkać do pojemnika z jedzeniem? :?:
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: Ania »

Cóż - co do mięsa - zdania są podzielone.
Ja jestem zdecydowaną przeciwniczką podawania mięsa szczurom (pomijam drobne smakołyki podawane nie częściej, niż "od święta").
Z założenia samcom nie daje się surowego mięsa - gotowane raz na jakiś czas - co do samiczek - podobnie ale nie jest to związane z konsekwencjami w zachowaniu a bardziej zdrowotnymi.
Mięso - jakby nie patrzeć - tuczy i działa negatywnie na serce i żyły. Efekty mogą być takie same jak u człowieka.
Dowiedzione zostało, że szczury jedzące wszystko to, co ich właściciel - cierpią na te same choroby. Czyli przy codziennym podawaniu mięsa Twój szczuras może mieć problemy z układem krwionośnym i (jak wspomniałam wcześniej) otyłością.

Zwierzęta te z regóły są wszystkożerne, mając jednak na względzie ich wrażliwość na różnego typu schorzenia, brak odpowiednich leków (jak i znajomości weterynarzy na temat chorób) i dlugosc zycia szczura - zdecydowanie jestem za tym, by dieta zwierza w dużo większym stopniu była złożona z warzyw, owoców, ziaren (słonecznika, pestek dynii) - niż z mięsa.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: Mycha »

Witaj na forum!

Kwestię mięcha wyjaśniła doskonale Ania, ja zajmę się owocami i warzywami... Ja też szczerze mówiąc nie jestem zwolenniczką podawania mięcha.
Szczurków podstawowym pokarmem są ziarna, jednak warzywa i owoce stanowią ważny składnik w ich organiźmie...
1. Jeśli kupujesz dobrej jakości karmę dla gryzoni powinny się w niej znajdować suszone owoce i warzywa.
2. Braki dodatkowo możesz uzupełnić witaminkami dla gryzoni wkrapianymi do wody (np Vitacraft- kosztują ok 10zł, a Voxtrime- 3,90)
3. Sprawdź z jakiego źródła są warzywa i owoce które mu podajesz, może są tak przesiąknięte chemią że szczuras ich nie chce!
4. Daj maluchowi banana- moje przepadają za bananem :P
5. Mimo że szczurek nie je warzyw i owoców (przynajmniej chętnie nie je) to i tak musisz mu zapewnić dostęp do nich, kiedy będzie miał potrzebę to skubnie :)
6. Może szczur nigdy nie miał w pyszczku zielonki? Spróbuj dodać ją do karmy- tylko taka karma jeśli jej nie ruszy jest W CAŁOŚCI do wyżucenia- karma przesiąknie i musisz ją wyżucić.
7. Sprawdź jego zęby, może ma problem z gryzieniem twardych rzeczy.

A co miseczki to proponuję Ci kupić mniejszą miseczkę i głębszą którą będziesz mogła zawiesić- problem zniknie.

Pozdrawiamy gorąco- mycha i jej ogony :roll:
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
ADA
Posty: 112
Rejestracja: pn paź 13, 2003 11:38 am

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: ADA »

Ochłonęłam trochę i mogę zdać relację:
1. Klara prawie wogóle nie wyjada z mieszanek ziaren pszenicy i owsa.
2.Chętnie je sałatę i dość często kalarepkę, pomidorka(oczywiście wyjada ze skórki) i ogórka.Mleko z bułką wsuwa aż miło.
3.Prawie nie je marchewki ale za to uwielbia sok z marchwi MARWIT sok jednodniowy - żadnych dodatków, zero konserwantów czy cukrów ( po jednym dniu nie nadaje się do picia) więc daję jej ten sok.
4.Uwielbia gotowany ryż-gotuję z mięsem dla moich psów ale dla niej staram się wybrać sam ryż bez kawałków mięsa. Gotowane ziemniaki to pycha i makaron im dłuższy tym lepszy.
5.Mięsko traktujemy jak super atrakcję pojedyńcze włókienka co parę dni.
6.Oczywiście uwielbia wszystkie zupy bez wyjątku nawet ogórkową, niestety dajemy jej tylko polizać.
7.Właściwie wszystko co jemy najchętniej zabrała by do klatki. Wlecze z poświęceniem bochenek chleba kawał wędliny, a nawet pudełko z Ramą :shock: .
Nie wątpię, że tak jak moim psom najlepiej smakuje jej kradzione. :? :P
Zapomniałam jeszcze o Eukanubie po którą jest w stanie wejść wszędzie.

UWAGA!
Genialnym pomysłem są podwieszane karmniki. Dzięki za podpowiedź!
Problem z brudnym jedzeniem przestał u nas istnieć.

Mam nadzieję, że jej sposób odżywiania, mimo, że odbiega od ideału nie przyczyni się do przedwczesnego zejścia. :(

A, jeszcze jedno pytanko TRAN W KAPSUŁKACH! :!: :?:

W jednym z poradników napisane jest, żeby w okresie zimowym dawać kapsułkę dziennie. Rozsądek podpowiada mi, że to przesada i daje jedną co parę dni ale czy to napewno dobry pomysł :?:

Pozdrawiamy

KLARA
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: Ania »

Też to "gdzieś" czytałm ;) Prawdopodobnie chodzi o witaminy i minerały niedostępne w innej postaci niż tran (zapewne wit. A działająca między innymi na wzrok i tłuszcze ochronne).
Tran doskonale zastąpić można oliwą. I na pewno nie jedna kapsułka dziennie (w przeliczeniu człowiek musiałby brać ich dziennie kilkadziesiąt więc dobrze, że Cię "tknęło").
Dodajemy kropelkę do dziennej dawki pożywienia (najlepiej zmieszać z pokarmem mokrym - startym jabłkiem, zmiażdżonym bananem czy sokiem). Szczurom "dobrze" karmionym nie polecam ;) Otyłość im nie sprzyja.

Ps: O traniie czytałam w książce sprzed 90-tego roku, wtedy jak mi się wydaje - nie były jeszcze dostępne witaminy w płynie dla gryzonii, z tego co się orientuję - mało kto wiedział, że szczury można hodować w domu - w tej chwili preparaty witaminowe dla szczurów doskonale uzupełniają wszelkie potrzeby naszych pupilów więc nie uważam, by było koieczne podawanie szczurowi tranu czy oliwy - ale to już według Twojego uznania.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
izunia

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: izunia »

jestem zwolenniczka duzej ilosci zdrowych warzyw w diecie szczurka i dlatego jezeli masz problem z tym ze on ich nie je to rob tak jak ja, najpierw dla glodniutkiego szczura daj warzywa i owoce a potem po jakims czasie wsyp reszte jedzenia na pewno z "braku laku" bedzie wcinal zieleninke ale z miesem uwazaj to nie lezy w ich naturze wiec lepiej unikac takich posilkow :)
orm

Problem - szczur nie chce warzyw ani owoców

Post autor: orm »

moja ganja nie rusza ani warzyw (podalem jej marchew i troszku cebuli) ani owocow (dostala jablko gruszke i bananka :] ) objada sie tylko wybranymi pestkami (owies i inne takie pszenne omija ;]) i mieśiem ;] to cos nie tak chyba nie?
IVA
Posty: 1513
Rejestracja: śr lut 04, 2004 11:30 am
Lokalizacja: Gliwice

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: IVA »

Moje szczuraski też za warzywami nie przepadają ale wowoce jedzą, popróbuj z różnymi, może na któres sie załapia
z prawie 100 kochanych ogonków pozostał tylko 1 :(
http://stylowabizuteria.com.pl/
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: Ania »

Jak na mój gust - za bardzo szczurom dogadzasz, by skusiły się na jakieś "ochłapy" ;) Podgłodzisz je kilka dni (nie mówie o zwykłym głodzeniu ale dieta wyłącznie z ziaren owsa i innych podobnych) a za kilka dni rzucą się na Ciebie z radości gdy zobaczą owoc ;) Tak to już jest, że książęta byle chleba nie ruszą ;)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: krwiopij »

zgadzam sie z Ania... za bardzo rozpieszczac tych paskudow nie mozna... na pewno kilka dni scislejszej diety lepiej im zrobi, niz podtykanie co chwila przysmakow pod sam nosek... ;)

co do warzyw, to moje jedza zaleznie od humoru... ostatnio nie podaje im juz gerbera do miseczek (dostawaly przecier ze sloiczka, wiec nic dziwnego, ze nie mialy ochoty z kawalkiem surowizny sie meczyc ;)) i uzywam go tylko do zdobywania ich zaufania i nauki... mysle, ze dzienna porcja wielkosci lyzeczki spokojnie im wystarczy... :)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Agatka  =)

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: Agatka  =) »

Zgadzam się.Ruda dostaje zmieszane karmy+suszone banany, jabłka, morele, rodzynki, pestki dyni, slonecznik łuskany i niełuslkany. Dostaje nieraz gotowaną wołowinkę i psią suchą karmę. Zauważyłam że już nie jest taka łakoma na machewke( zawsze weźmie i troszke zje , ale nie to co kiedyś) i na inne warzywa czy owoce. Miała dietke. Przez 3 dni dostawała same nasiona tzn. pszenica, owies itp. Teraz juz docenia kazdy przysmak i szczerze ma dużo lepszą linie niż pzedtem :wink: :wink:
Truflak
Posty: 2
Rejestracja: ndz sie 21, 2005 12:17 pm

Problem - szczur nie chce je?? warzyw ani owoców

Post autor: Truflak »

Mam duży problem z moim szczurkiem. Mianowicie, Trufla nie je ani owoców, ani warzyw, ani ziaren, ani innych wskazanych dla niej rzeczy. Bardzo mnie to martwi, bo zajada się tylko dużą ilością serków, jogurtów, śmietany itp.(po czym się drapie :(:(), chleba, ryżu i makaronów. Mieszanki ziaren poprostu wyrzuca z miseczki :(

Co robić? Pomóżcie!!
Meggy
Posty: 803
Rejestracja: śr paź 13, 2004 9:16 pm
Kontakt:

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: Meggy »

przegłodzić. Wiem, że to brutalne, ale skuteczne - szczur zje cokolwiek, by nie umrzeć z głodu. Nasyp jej ziaren, daj kawałek marchewki i postaraj się nie patrzeć w błagalne oczka jak będziesz sama coś jeść. Jeśli nie zje NIC przez trzy dni (mimo tego, że będzie mieć jedzenie w klatce) to możesz wrócić do poprzedniej diety, bo Twój szczur jest przypadkiem beznadziejnym, ale wątpię byś musiała to robić ;) powodzenia
Truflak
Posty: 2
Rejestracja: ndz sie 21, 2005 12:17 pm

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: Truflak »

hmm naprawdę brutalne :( Ale trudno, skoro tak radzisz to spróbuję :)
Oj Trufluś Trufluś, ciężki ten twój żywot.... ;)
falka
Posty: 838
Rejestracja: pn paź 11, 2004 12:06 pm

Problem - szczur nie chce jeść warzyw ani owoców

Post autor: falka »

Dodam, też brutalnie, że nie jest to wina szczurka, tylko właściciela, bo przecież szczurek sam sobie śmietanki nie przyniesie z lodówki :? . Jeżeli Twój szczurek tak się odżywia, to naprawdę masz problem. Popieram Meggy, nasyp suchej karmy i daj marchewkę, szczurek będzie pewnie czekał na lepsze rzeczy, musisz przetrzymać kilka godzin, kiedy nie będzie nic jadł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”