Rzadka i zmierzwiona sierść

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Magaba
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 04, 2011 12:59 pm

Rzadka i zmierzwiona sierść

Post autor: Magaba »

Witam Was,
To mój pierwszy list, postanowiłam założyć tu konto, bo martwię się o mojego szczurka.
Kiedy go kupiłam był mały i wszystko było okej, później jak zaczął rosnąć jego futerko na grzbiecie zrobiło się rzadkie i takie jakby potargane, nie tak gładkie jak na główce. Po za tym wszystko z nim dobrze, je normalnie, dużo biega, mało kicha, lubi się bawić... Tylko to futerko mnie martwi, może jakieś witaminy albo coś mu pomogą?
Dołączam zdjęcie.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

http://imageshack.us/photo/my-images/52 ... 0392w.jpg/
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Rzadka i zmierzwiona sierść

Post autor: nausicaa »

czy tam widać ranki?
idź do weta z nim, bo może mieć świerzba, poda ivermektynę i spokój. to umie zrobić każdy wet.
może też mieć uczuelenie na karmę- jaką podajesz albo za dużo białka - jogurtów itp, odstaw.
no i ja bym też stawiała na stres, jeśli szczur jest sam. moja Duża miała identycznie- kiedy dobrałam jej koleżanką przeszło, jak ręką odjął.najlepiej adoptuj mu szczura tej samej płci

możesz mu kupić vibovit i podawać w poidełku dodatkowo
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rzadka i zmierzwiona sierść

Post autor: Hanka&Medyk »

nausicaa pisze:no i ja bym też stawiała na stres, jeśli szczur jest sam. moja Duża miała identycznie- kiedy dobrałam jej koleżanką przeszło, jak ręką odjął.najlepiej adoptuj mu szczura tej samej płci
Żeby nie było, że nausicaa jest przewrażliwiona na punkcie szczurów "singli", potwierdzam w całej rozciągłości - nawet po wyleczeniu prawdopodobnych pasożytów lub uczulenia szczur nadal może się drapać z powodu stresu/natręctw i trzeba mu załatwić towarzystwo tej samej płci, żeby się nie nudził i pozbył problemów psychicznych. Moja pierwsza szczura (również początkowo samotna) odżyła odrobinę po leczeniu, ale po dokooptowaniu koleżanki zmieniła się nie do poznania - in plus oczywiście :)
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Magaba
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 04, 2011 12:59 pm

Re: Rzadka i zmierzwiona sierść

Post autor: Magaba »

Nie ma żadnych plamek ani ran, po prostu przerzedzone futerko i właśnie takie potargane i nierówne. Niestety nie ma opcji, żeby dokupić drugiego szczurka, rodzice się nie zgodzą, ale ja staram się z nim spędzać dużo czasu, on lubi towarzystwo ludzi, często na mnie śpi i liże mi ręce, jego zachowanie też nie wskazuje, na żaden stres czy samotność. Nie jest zamknięty w klatce, praktycznie cały dzień spędza ze mną w pokoju, często też chodzi na spacery po reszcie domu. Jeśli chodzi o dietę, to podaję mu i suchą karmę z zoologicznego i jedzenie domowe, jak ziemniaki, warzywa, owoce, chleb, makaron, jogurtów i takich rzeczy raczej w ogóle...
Chyba jednak pójdę do weta.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rzadka i zmierzwiona sierść

Post autor: smeg »

Magaba pisze:on lubi towarzystwo ludzi, często na mnie śpi i liże mi ręce, jego zachowanie też nie wskazuje, na żaden stres czy samotność. .
A Ty go liżesz i iskasz? Spędzasz z nim czas w nocy? Widziałaś kiedyś, jak się zachowują szczury w stadzie, skoro twierdzisz, że nie jest samotny? :)
Zaufaj bardziej doświadczonym osobom, nikt z nas nie trzyma pojedynczych szczurów. Szczur potrzebuje szczura, taka jego natura ;) Jeśli nie możesz mu zapewnić towarzystwa, to dla jego dobra powinnaś oddać go komuś, kto mu je da.

http://www.youtube.com/watch?v=cDy3bMRuobE - obejrzyj ten filmik :)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rzadka i zmierzwiona sierść

Post autor: smeg »

Dodam jeszcze, że zdarzają się przypadki szczurów okaleczających się z samotności, np. ogryzających sobie ogony. Mimo, że właściciel starał się spędzać ze szczurem dużo czasu. Jeśli wykluczysz u swojego szczurka wszoły czy inne pasożyty, to nie zdziwiłabym się, gdyby okazało się, że wydrapuje sobie futerko z braku towarzysza.

Jeśli chodzi o dietę - jaką konkretnie markę karmy mu podajesz?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rzadka i zmierzwiona sierść

Post autor: Paul_Julian »

Magaba pisze:Nie ma żadnych plamek ani ran, po prostu przerzedzone futerko i właśnie takie potargane i nierówne. Niestety nie ma opcji, żeby dokupić drugiego szczurka, rodzice się nie zgodzą, ale ja staram się z nim spędzać dużo czasu, on lubi towarzystwo ludzi, często na mnie śpi i liże mi ręce, jego zachowanie też nie wskazuje, na żaden stres czy samotność. Nie jest zamknięty w klatce, praktycznie cały dzień spędza ze mną w pokoju, często też chodzi na spacery po reszcie domu. Jeśli chodzi o dietę, to podaję mu i suchą karmę z zoologicznego i jedzenie domowe, jak ziemniaki, warzywa, owoce, chleb, makaron, jogurtów i takich rzeczy raczej w ogóle...
Chyba jednak pójdę do weta.
Mamy cały dział uszczurawiania, własnie po to żeby przekonać rodziców. I szczurków nie kupujemy, są za darmo do adopcji na forum :)
niewłasciwa karma ( z dolnej połki typu vitapol, megan, animals) równiez często jest przyczyna chorób. Jesli chodzi o vitapol to od biedy może być ta nowa linia Premium Line, ale trzeba by ja zmieszać z jakąs lepszą np. Versele Laga , czy Vitakraft. W http://www.zooplus.pl możesz zamówić Timę rattimę. To bardzo dobra karma, w sredniej cenie , a wszystkie szczury ją chetnie jedzą.
Bazowo powinien dostawać suche jedzenie i warzywa/owoce. Reszta to są dodatki, ktore nie powinny być dodawane często.

Nie jestes w stanie zapewnić prawidlowego towarzystwa poniewaz , kiedy Ty jestes w szkole lub spi, szczurek budzi się 2 razy. czyli ma takie 2 dni , kiedy jest sam. W nocy jest tak samo. Jak masz stadko, to w weekend łatwo sie obserwuje ile razy w ciągu dnia sie budzą. Np. moje wstają o 6tej (ze mną ) dostają jesc, kładą sie spać. Potem gdzies wstają ok. 11-13, połażą i znowu śpią. Potem wstają o 17stej ( ja wracam z pracy) , nastepna pobudka dla nich to ok. 21 i kolejna ok. 24. Potem ok. 3 w nocy.
Oczywiscie ten tryb sie rózni u kazdego szczurka , ale mniej wiecej jest to kilka szczurzych dób na 1 ludzki dzień.

Ani fizycznie ani psychicznie nie da rady zastapić szczurzego kumpla http://szczury.org/viewtopic.php?f=2&t=8541 Spędza z Tobą duzo czasu , ponieważ z kimś musi. Szczurek nie jest jak pies, nie traktuje Cię jako stado, tylko jako żywiciela :)

Szczurki potrafią sobie wlasnie ze stresu wygryzac futerko (moje tak miały) i naprawdę warto mieć drugiego ogonka. Trzeba je tylko połaczyć , ale o tym tez piszemy jak.
Koszty są takie same, a szczury bawią sie ze sobą , szybko sie uczą i są weselsze. I to jest prawdziwa frajda je obserwować jak układają sie razem na sobie, jak się iskają nawzajem po brzuszkach albo między uszami. W większym stadzie nawiązuja sie też przyjaznie , a stadko dzieli sie na grupki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Magaba
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 04, 2011 12:59 pm

Re: Rzadka i zmierzwiona sierść

Post autor: Magaba »

No trudno, jeśli takie są wasze rady to będę musiała oddać mojego Marka... z ciężkim sercem, ale.. jeśli to ma mu pomóc. Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rzadka i zmierzwiona sierść

Post autor: Paul_Julian »

Poczytaj najpierw dział Uszczurawiania. Jesli nie znajdziesz rady dla siebie , zalóz temat i napisz dlaczego rodzice sie zgadzają. NIe ma sensu się poddawać !
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”