czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

lilith23
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 16, 2012 5:31 pm

czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Post autor: lilith23 »

Jeśli np. płaczę, jestem smutna to szczur widzi że coś jest nie tak?
Tak jak pies?
Czy gryzonie nie mają zdolności empatycznych?
Awatar użytkownika
Irja
Posty: 49
Rejestracja: śr sty 30, 2008 1:18 am
Lokalizacja: Kraków

Re: czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Post autor: Irja »

Wydaje mi się, że ani pies ani żadne inne zwierze nie jest w stanie okazać empatii człowiekowi, z powodu różnicy gatunkowej nijak nie mógłoby się wczuć w nasze emocje (tak jak my nigdy nie wczujemy się ich). Zwierzaki mają swoje emocje, ludzie swoje i jeśli ktoś mówi, że jego piesek smuci się kiedy on jest smutny to tylko przenosi swoją rzeczywistość na psiaka, który nie rozumie, że człowiek jest "smutny", ale reaguje na zmianę emocji i zachowania właściciela. Generalnie zwierzęta są niesamowicie wyczulone na sygnały niewerbalne (których człowiek często nie zauważa) przez co "wyłapują" zmiany naszego nastroju, a nam się wydaje, że czytają nam w myślach:P Zwłaszcza dotyczy to zwierząt stadnych,bo od relacji z innymi zależy ich pozycja i pożycie w stadzie ;) Szczury to zwierzęta stadne i owszem, są badania, które potwierdzają ich empatię, ale wobec własnego gatunku.
Myślę, że dużo zależy od konkretnego szczurka i jego relacji z właścicielem - zżyty szczur, który traktuje cię jak członka stada może zauważyć, że coś jest z tobą ...inaczej ;D Na takiej samej zasadzie, jak ty zauważasz, że ze szczurkiem jest "coś nie tak" - ale przecież nie wiesz co on właściwie czuje, widzisz tylko zmianę zachowania.
"Trzeba mieć odwagę, aby zmienić to, co można zmienić, zyskać pogodę ducha, by zaakceptować to, czego zmienić nie można oraz posiąść mądrość, aby odróżnić jedno od drugiego" [św. Franciszek]
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Post autor: alken »

w którymś dokumencie o szczurach (dzikich) było o tym że szczury całkiem nieźle kumają nastroje i emocje u ludzi i był podany przykład mężczyzny, który wszedł do kuchni i zobaczył szczura który wyjadał resztki z talerza. szczur nie wystraszył się mężczyzny i było to tłumaczone tym, że szczur wiedział że koleś jest zdołowany, a tym samym niezdolny do żadnego ataku.

a tak z własnych obserwacji to zauważyłam, że gdy jestem smutna, płaczę to szczury okazują mi większe zainteresowanie, obłażą mnie wtedy jak szarańcza i na swój sposób pocieszają.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Marzka95
Posty: 1230
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 9:59 pm
Numer GG: 10004599
Lokalizacja: Opole

Re: czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Post autor: Marzka95 »

alken chyba chodzi ci o geniusz szczura czy coś takiego bo tam własnie było o facecie zdołowanym co przyszedł do domu i wszedł do kuchni i zobaczył szczura, który obgryza kość, którą wyciągną ze śmietnika robiąc w nim dziurę. To był szczur dziki i jadł te mięsko i dokładnie patrzył na człowieka co robi i widział, że jest zdołowany, że nie zamierza nic zrobić więc sobie ten szczurek dalej wcinał. A psy raczej odróżniają emocję, sama mam 2 psy i widzę jak się zachowują, gdy jestem smutna, albo zła.
Jogi Leon Julian Galaxy Gold
['][']['] Sisi Tosia Lili Lori Rózia [']['][']
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Post autor: Nakasha »

Ale to tylko jedna z możliwych interpretacji zachowania szczura...

Zwierzęta odczuwają emocje, potrafią również rozpoznać po naszym zachowaniu, mowie ciała, tonie głosu, że coś jest z nami nie w porządku. Ale ludzie mają tendencję do uczłowieczania zwierząt, do przerzucania na nie swoich oczekiwań. Pies nie jest smutny, bo wie, że ja jestem smutna... Pies reaguje na mój smutek, bo oznacza on brak równowagi, oznacza, że dzieje się coś złego i pies próbuje na to odpowiedzieć. Jeden pies, gdy zobaczy smutnego i zdołowanego człowieka - zaatakuje go. Bo słabe osobniki są przywoływane do porządku, a jak to nie działa - są eliminowane. Inny pies, nauczony kontaktów z ludźmi i może mniej dominujący, spróbuje odwrócić naszą uwagę, więc będzie się przytulać, skomleć, zaczepiać do zabawy.

Szczury też potrafią wyczuć, chociażby po zapachu, że coś się z nami dzieje. Ale nie "interpretują" emocji, nie są do tego zdolne. Po prostu reagują na zmianę w ich otoczeniu. ;)

Mogę się mylić, bo nie znam najnowszych badań nad szczurami, ale wydaje mi się, że to najrozsądniejsze podejście. ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Post autor: Wilczek777 »

Studiuję psychologię i coś tam na ten temat wiadomo już. Poprzednie posty dobrze wyjaśniły stan rzeczy. Gdy jesteśmy smutni zmienia się wszystko, gesty,mimika a nawet zapach bo reakcja skórno-galwaniczna jest inna. Szczur czy pies mają wyczulone zmysły i reagują na tą zmianę tak jak uważają za słuszne. Kiedy się uczę szczury myślą że choruję i łażą po mnie jak głupie. Pies kiedy płaczę piszczy i tuli się. Mimo wszystko zwierzaki nie rozumieją czegoś takiego jak smutek czy radość ludzka. Widzą świat inaczej. Często mówi się że koty czują choroby ludzkie etc. Owszem kot lubi siedzieć na człowieku który ma gorączkę bo uwielbiają ciepło. Mimo tego ja osobiście wolę myśleć że mam jedyne w swoim rodzaju zwierzaki które rozumiem i one rozumieją mnie. Tak było za czasów mojego śp Silvera. Rozmowy filozoficzne nad sensem bytu były codziennością a wszelkie rozterki i radości były przez szczura rozumiane i ba komentowane ;)
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
czekoladkaa
Posty: 351
Rejestracja: pn cze 18, 2012 7:18 pm
Numer GG: 43285078
Lokalizacja: Śląskie/ Bytom- Stroszek

Re: czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Post autor: czekoladkaa »

hmm, nie jestem pewna... chociaż sky jak płacze liże mi twarz i zlizuje łzy. czasami jak jestem nie w humorze wydaje się troszkę spokojniejsza, więcej się przytula do mnie. (nie wiem czy wyczuwa moje emocje, ale jej zachowanie różni się gdy jest mi smutno, może to tylko mój wymysł ??? )
...death is hard, live is harder...
Ze Mną:
Sky i
sunia rasy jack russell terrier- Abra
Kocham was, dziubole moje ;D
Za TM:
kropko, moje słoneczko... zawsze będziesz w naszych serduszkach [*] leć aniołku...[/color]
<33 :* :*
czekoladkaa
Posty: 351
Rejestracja: pn cze 18, 2012 7:18 pm
Numer GG: 43285078
Lokalizacja: Śląskie/ Bytom- Stroszek

Re: czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Post autor: czekoladkaa »

czekoladkaa pisze:hmm, nie jestem pewna... chociaż sky jak płacze liże mi twarz i zlizuje łzy. czasami jak jestem nie w humorze wydaje się troszkę spokojniejsza, więcej się przytula do mnie. (nie wiem czy wyczuwa moje emocje, ale jej zachowanie różni się gdy jest mi smutno, może to tylko mój wymysł ??? )
a i chcę dodać, że gdy jestem chora, moja sunia abra, ciągle siedzi przy mnie i pilnuje. mam musi ją na siłę odciągać by wyjść na dwór z nią. ::) ^-^
...death is hard, live is harder...
Ze Mną:
Sky i
sunia rasy jack russell terrier- Abra
Kocham was, dziubole moje ;D
Za TM:
kropko, moje słoneczko... zawsze będziesz w naszych serduszkach [*] leć aniołku...[/color]
<33 :* :*
Awatar użytkownika
Eve
Posty: 2256
Rejestracja: wt lis 16, 2010 11:15 pm
Lokalizacja: Legnica

Re: czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Post autor: Eve »

Znalazłam bardzo ciekawy artykuł na ten temat.
http://portalwiedzy.onet.pl/4868,12799, ... pisma.html
Łapki malutkie ale wyobraźnia ogromna..
Moje miziaki: Futra z Charakterem
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=33133

Hamaczki dla każdej paczki :P
http://szczury.org/viewtopic.php?f=149&t=38219
venom7
Posty: 42
Rejestracja: pn cze 18, 2012 2:33 pm
Numer GG: 7581422
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: czy szczury odczuwają emocje człowieka?

Post autor: venom7 »

Może dziwnie to zabrzmi, aczkolwiek sądzę, że każdy ma trochę racji. Któż z nas nie czuł, że podopieczny jest przygnębiony, radosny czy coś złego się dzieje? Człowiek jako istota ograniczona na polu zmysłowym nie ma możliwości wyczucia zmian biochemicznych związanych ze stanem emocjonalnym zwierzaczka, co wcale nie musi znaczyć braku instynktu czy empatii na poziomie międzygatunkowym. Dodatkowo szczurki są inteligentniejsze i bardziej "kumate" niż 75% ludków, gdyż prawdopodobnie nie mają "masek emocjonalnych". Możecie mnie zjechać po całości, ale nie zmienię doświadczeń i wniosków z wieloletniej obserwacji różnych gatunkowo podopiecznych. Traktuj towarzysza jak przyjaciela, a po jakimś czasie zrozumiesz wszystko :)
Jestem sam...Za TM: Charon(16.01.2012)... Niunio(03.07.2012)
Nie ma wstydu gdy przyjaciel odchodzi...Za to jest ból...
Zabij boga dla życia ogonków!
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”