Problem z oswojeniem szczurka

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Kruchy14
Posty: 1
Rejestracja: ndz lis 04, 2012 2:42 am

Problem z oswojeniem szczurka

Post autor: Kruchy14 »

Wczoraj kupiłem sobie szczura w zoologu i mam problem z jego oswojeniem,najczęściej siedzi w roku klatki,nie chce z niej wyjść.Chciałem żeby wszedł mi na rękę ale tylko obwąchuje i ucieka.mam jeszcze pytanie ; czy szczur może być sam w klatce czy powinien mieć towarzysza?
Awatar użytkownika
Lilien
Posty: 681
Rejestracja: pn mar 12, 2012 2:31 pm
Numer GG: 8356274
Lokalizacja: Lubartów/Lublin

Re: Problem z oswojeniem szczurka

Post autor: Lilien »

Jest wiele wątków o oswajaniu, najpierw może warto poczytać inne :) Warto zajrzeć chociażby tu http://szczury.org/viewtopic.php?f=8&t=31475
Pierwsza sprawa, nie kupujemy zwierzaków w zoologu. Zwierzaki tam są często źle traktowane, mają mały kontakt z człowiekiem przez co są płochliwe i się boją do tego mogą być chore. Zanim kupi się zwierzaka wpierw powinno się poczytać na jego temat. Szczury to zwierzęta stadne i potrzebują szczurzego towarzysza nie ważne ile człowiek poświęci im czasu. Owszem po pewnym czasie ty go oswoisz on Cię polubi, ale gdy ty idziesz spać on chce się bawić - szczury to zwierzęta nocne. Nie pobiegasz z nim wtedy po klatce, nie przytulisz nie porozmawiasz po szczurzemu nie wyiskasz. Szczury trzymane samotnie często stają sie apatyczne i popadają w stan podobny do depresji. Unikają zabawy, mało jedzą przeważnie śpią a ten stan nie wskazuje by były szczęśliwe.
Ty masz swojego ogonka dopiero od wczoraj, tak jak spomniałam szczury z zoologika sa przestraszone i płochliwe. Nie rób nic na siłe, proponuje dać maluchowi dwa dni spokoju nie zaczepiać go nie wkładać rąk do klatki. On sie boi bo jest w nowym miejscu to normalne. Oswajanie nie trwa godzine czy dwa dni, z takimi zwierzakami może to potrwać tydzień lub miesiąc. Powinieneś być bardzo cierpliwy. Z opisu widze, że szczurek Cię nie gryzie przy wkładaniu dłoni do klatki to bardzo dobrze. Kiedy dasz mu te dwa dni przerwy możesz włożyć mu do klatki np. kawałek swojej koszulki która tobą pachnie tak by przywykł do twojego zapachu. Dodatkowo zachęcać go smakołykami, dobrym sposobem jest umieszczenie na palcu czegoś z czym maluch nie będzie mógł uciec - odrobina jogurciku lub gerberka na palcu tak by mógł sobie go spokojnie zlizać zobaczy że nie dzieje się mu przy Tobie żadna krzywda. Kiedy szczurek poczuje się już pewniej możesz zacząć go delikatnie głaskać.
Chciałabym zwrócić jeszcze uwagę na dwie rzeczy. Twój szczurek to samiec czy samiczka? Należy pamietać, że przy dobieraniu towarzysza musimy wybrać szczurka tej samej płci. (Samiec + samiec lub samiczka + samiczka) Nie trzymamy par mieszanych ze względu na to, że nie powinno sie ich rozmnażać. Tu http://szczury.org/viewforum.php?f=163 Podaje temat adopcyjny, teraz wiele ogonków szuka domu, i myśle że warto to rozpatrzyć by twój szczurek wychowywał sie normalnie ze szczurzym towarzyszem. Klatka na dwa ogonki powinna mieć wymiary 70x40x60 cm :)
W razie innych pytań pisz śmiało. Trzymam kciuki za powodzenie w oswajaniu :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek
spysia
Posty: 59
Rejestracja: śr maja 30, 2012 6:49 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z oswojeniem szczurka

Post autor: spysia »

Hmm.... Poczekaj aż się troche oswoi z sytuacją ;) jest wystraszony dlatego tak siedzi w kącie
Podopieczni: Kluska

Za TM Szczurek, Milka(Krowa), Wata(Biała)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”