kanibalizm u szczurów

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Karasu
Posty: 62
Rejestracja: śr gru 26, 2012 6:39 pm

kanibalizm u szczurów

Post autor: Karasu »

Witam,
Dzisiaj rano znalazłąm w klatce moją szczuraskę, nieżyjącą i.. nadgryzioną! Czy kanibalizm u szczurów jest normalny? Czy po prostu moim ogonom jest cos nie tak?
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: kanibalizm u szczurów

Post autor: noovaa »

Jest to forma "pochówku". Szczurek na 100% nie został zabity w celu zjedzenia, musiał chorować.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Karasu
Posty: 62
Rejestracja: śr gru 26, 2012 6:39 pm

Re: kanibalizm u szczurów

Post autor: Karasu »

To dobrze, bo zaczęłam się martwić że za mało je karmie czy coś.. Nie wiedziałam że szczurki tak robią- dziekuję za odpowiedź :3
A pomyśleć ze wczoraj goniłą i 'biła się' z moim psem ;__;
Awatar użytkownika
Karolina93
Posty: 18
Rejestracja: wt cze 11, 2013 8:15 pm

Szczurek zjadl szczurka

Post autor: Karolina93 »

Hej
Od jakiś 3 miesięcy miałam 2 młode szczurzyce, jedna starsza - Kropka, druga trochę młodsza Pysia, która została kupiona dla Kropki po stracie mojego pierwszego ogonka Zuzi. No i wczoraj ok 23:00 znalazlam Kropkę z rozgryzionym brzuchem i zjedzonymi wnętrznościami obok domku;( Nie wiem co mogło być tego przyczyną cały dzień nie było mnie w domu - praca, wróciłam ok. 21 i byłam tak zmęczona, że nawet do nich nie zajrzałam. Dopiero później zaczęło mnie zastanawiać, co się dzieje z Kropcią, bo nie było jej widać;/ Podeszłam a tu taka rzeź;(

Moje pytanie do Was - dlaczego Pysia ją zjadła? Nigdy tak do końca się nie lubiały, owszem spały ze sobą, myły się nawzajem, ale Pyśka zawsze była tą dominującą, chociaż przybyła później, a Kropcia zawsze się jej poddawała, była taką typową ciapą. Czytałam, że możliwe iż Pysia zjadła ją, gdy ta już nie żyła, ale jakoś nie mogę w to uwierzyć, bo Kropka czuła się dobrze. Boję się, że jeżeli Pysia ją zabiła to już nigdy się do niej nie przekonam;(

Proszę pomóżcie
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Szczurek zjadl szczurka

Post autor: noovaa »

Bardzo często szczury umierają 'bez przyczyny'.
Wylew, upadek, zawał serca i inne podobne zabijają szybko.

Szczury są chorowite, mają bardzo zniszczone geny.

Bardziej prawdopodobne jest to że mała została pogryziona po śmierci, niż to że zagryzła ją koleżanka.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szczurek zjadl szczurka

Post autor: Hanka&Medyk »

Szczury mają to do siebie, że oczyszczają swoje otoczenie z "odpadków" organicznych i w przypadku śmierci nawet członka stada, w ramach tego oczyszczania zjadają zwłoki, żeby nie zatruwały im potem środowiska życia.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
Karolina93
Posty: 18
Rejestracja: wt cze 11, 2013 8:15 pm

Re: Szczurek zjadl szczurka

Post autor: Karolina93 »

Miałam już sytuację, że były dwa szczury i jeden zmarł i ta druga jej nie zjadla tylko była w szoku:( Ale może dlatego, że Zuzia umierała na naszych oczach i od razu wyciągneliśmy ją z klatki jak zmarła, a Kropka możliwe, że umarła jak nas nie było w domu i Pyśka będąc długo sama z ciałkiem po prostu ją zjadła. Możliwe też że to przez kota, bo od 2 miesięcy posiadam kotka i może Pysia ze strachu, że kot wyczuje zwłoki postanowiła ją sama zjeść wyczuwając w kocie drapieżnika? Czytałam, że dzikie szczury zjadają martwych członków stada z obawy przed tym, żeby zapach rozkładającego się ciała nie zwabił drapieżników. Czy mogło tak być? Chciałabym żeby to była prawda i żeby Pysia nie cierpiała przez to, że traktuje ją jak morderce:(

A i jeszcze cały czas zastanawia mnie fakt, na co tak nagle zmarła Kropka;/ Fakt, od kilku dni wyglądała mizernie, ale myślałam, że to z powodu tego, że Pysia nie zawsze ją dopuszczała do jedzenia. Ale jadła bo kiedy widziałam, że Pysia jej nie dopuszcza do miski to brałam ją, żeby Kropcia w spokoju mogła sobie zjeść. Czuje się winna;(
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szczurek zjadl szczurka

Post autor: Hanka&Medyk »

To mogło być wszystko, ale najprędzej coś w stylu zawału albo ataku serca.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”