Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
detox85
Posty: 3
Rejestracja: wt sty 29, 2013 6:18 pm
Lokalizacja: Łódź

Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Post autor: detox85 »

Witam wszystkich:) Na początku chciałbym powiedzieć, ze mój szczurek ma już ponad 2 lata...mimo tego ma się świetnie. Nigdy nie chorował. Jest pełen werwy i energii:) Jednak wiek daje już o sobie znać. Mam następujący problem. od jakiegoś czasu na grzbiecie zauważyłem łysienie i to tylko w jednym miejscu - centralnie na grzbiecie. Mimo tego szczurek, cały czas się tam drapie. Oprócz tego, pojawił mu się tam taki a'la "łupież". Nie mam pojęcia z czym to może być związane.

Oto zdjęcie. Nie jest najlepszej jakości, ale obrazuje to o co mi chodzi:)

http://imageshack.us/a/img803/4605/29012013.jpg
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Post autor: Sky »

Sprawdź, czy szczurek nie ma pasożytów - np. wszołów, wyglądają jak wszy, są brązowe i małe. Jeżeli nie, może to być jakaś grzybica lub świerzbowiec - tak czy siak polecam udać się do weterynarza, który poda odpowiednie leki dla szczura. Każdy pasożyt nieleczony może doprowadzić do widocznego osłabienia zwierzaka.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
detox85
Posty: 3
Rejestracja: wt sty 29, 2013 6:18 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Post autor: detox85 »

Nie, nic po nim nie biega... już go przeczesałem wzdłuż i wszerz. Rozumiem, czyli jedyna rada udać się do weterynarza. Dziękuję bardzo za pomoc w takim razie:) Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Post autor: akzi »

pasozyty nie sa tylko zewnetrzne, ale i wewnetrzne, nie zobaczysz ich gołum okiem bo są w ciele.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Post autor: noovaa »

Nie jestem pewna czy wewnętrzne dają objawy skórne, ale mimo wszystko zapewne odrobaczyłabym go ivermektyną ( działa na wewnętrzne i zewnętrzne 2-3 dawki w 7 dniowym odstępie ) + wykąpałabym szczurka w nizoralu. Gdyby te 2 czynności nie przyniosły efektu, można by było pomyśleć o zmianach grzybicznych czy coś.

Szczurek nie robi sobie ran na skórze ? Mój staruszek robił, miał problemy związane z wiekiem ( 3 lata ), kąpałam go co tydzień a rany póki się nie wygoiły codziennie pryskałam oceniseptem.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
detox85
Posty: 3
Rejestracja: wt sty 29, 2013 6:18 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Post autor: detox85 »

No wlasnie nie robi sobie ran. A czy te wszystkie specyfiki mozna kupic w aptece? W sumie jest to pierwsza przypadłość z jaka przyszlo mi sie zmagac u niego;/
KasiulkaWSieci
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 04, 2013 10:48 pm

Re: Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Post autor: KasiulkaWSieci »

idż z nim do weterynarza, moj mial to samo i widziałam na własne oczy pod mikoskopem u weta wszoły.

Szczurek został spryskany opryskiem frontline

na to że jest osowiały i nie chciał jeść dostał 2 zastrzyki jeden Ropidexon a drugi Enrobioflox oraz dostał 6 tabletek antybiotyku Floxabactin (mam dawac po pół tabletki rano i wieczorem)

Szczurek po powrocie do domu już sie ożywił, a tak siedział smutny i nawet jeśc nie chciał za bardzo

za tydzień kontrola

za wizytę, leki i podanie zastrzyków zapłaciłam 53 zł więc myślę że lepiej jak najszybciej udać sie do weta i niech sie szczurek nie męczy :)

napisz tylko później co powiedział twój wet. Zdrówka dla szczurka :)
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Post autor: unipaks »

Nie pozwalajcie na pryskanie szczurów Frontline ani posypywanie preparatami dla psów czy kotów; one wielu szczurkom zaszkodziły i nie dało się ich uratować.
A wet powinien zaaplikować mu na kark z tyłu głowy Ivermektynę 1-2 krople, 3 dawki w odstępach tygodniowych
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
KasiulkaWSieci
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 04, 2013 10:48 pm

Re: Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Post autor: KasiulkaWSieci »

unipax teraz to już mądrzejsza jestem jak weszłam na to forum, niestety u mnie już za późno bo szczurek już jest spryskany, mam nadzieję ze mu jednak nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łysienie na grzbiecie i "łupież"

Post autor: unipaks »

Też mam nadzieję :) nie zawsze jest źle, ale ponieważ się jednak przydarza, trzeba z tego rezygnować; lepiej też zamiast zastrzyków ivermektyny , aplikować ją szczurkowi na kark - choć naprawdę rzadko, ale czasem następuje coś w rodzaju jakiegoś wstrząsu po zastrzyku, więc... lepiej uniknąć :-\
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”