Ocieranie się i powłóczenie nogami

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Szczurunia
Posty: 11
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 2:09 pm

Ocieranie się i powłóczenie nogami

Post autor: Szczurunia »

Potrzebuję pilnej odpowiedzi!

Mam dwie szczurki - Pixi i Dixi

W zachowaniu Pixi zauważyłam dzisiaj coś dziwnego - zaczęła "ocierać" się jednym bokiem po kratach powłócząc przy tym nogami.
Myślałam, że chce się podrapać czy coś. Zrobiła to dwa razy i już, więc się nie martwiłam

Teraz przy wieczornym spacerze zaczęła tak samo powłóczyć nogami i wycierać się ze wszystkich stron o koc na łóżku.
Martwi mnie bardzo to zachowanie, nigdy nic takiego nie robiła.

W ostatnim tygodniu też przytyła, ale myślałam, że zaczęła się po prostu bardziej obżerać, chociaż teraz to nie wiem :(
Ogólnie jeśli chodzi o jej stan to jest bardzo dobry - biega, dokazuje, sierść błyszcząca, nic więcej się w zachowaniu nie zmieniło.
Martwi mnie to ocieranie się i powłóczenie nogami - wygląda zupełnie jakby miała jakieś chwilowe paraliże.

Czy jest możliwe, aby zrobiła coś sobie skacząc po klatce a ja bym tego nie zauważyła? wiem, że to głupie pytanie, ale moje szczury to ogólnie "żywe srebra" z adhd, które skaczą i włażą gdzie tylko się da.
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ocieranie się i powłóczenie nogami

Post autor: Wilczek777 »

Napisz w jakim wieku jest szczurka bo paraliż występuje zazwyczaj u starszych osobników.
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Szczurunia
Posty: 11
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 2:09 pm

Re: Ocieranie się i powłóczenie nogami

Post autor: Szczurunia »

No właśnie nie jest stara - ma około 7 miesięcy
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ocieranie się i powłóczenie nogami

Post autor: Wilczek777 »

W takim razie konieczna będzie wizyta u weterynarza. Może to problemy neurologiczne? Na odległość nic się nie pomoże. Znajdź polecanego szczurzego weta który będzie potrafił zdiagnozować co się dzieje.
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Ocieranie się i powłóczenie nogami

Post autor: IHime »

Ocieranie się to może być znaczenie terenu, moje potrafiły wywalić się na bok i w zapamiętaniu jechać wzdłuż oparcia kanapy, ale niedowładu nóg przy tym nie zaobserwowałam.
Szczurunia
Posty: 11
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 2:09 pm

Re: Ocieranie się i powłóczenie nogami

Post autor: Szczurunia »

Gwoli wyjaśnienia: dziwne zachowanie już się nie powtórzyło przez te wszystkie dni, a szczur wygląda na okaz zdrowia (więc wizytę u weterynarza zawiesiłam). Podejrzewam, że to powłóczenie nogami było po to, żeby lepiej się poocierać.
W ostatnim czasie była u mnie przez 1 dzień inna szczurka (w osobnej klatce, zwierzęta nie miały zupełnie ze sobą kontaktu, nawet na odległość czy przez kraty), więc może faktycznie wyczuła intruza i próbowała dokładniej znaczyć teren (tym bardziej, że to ona jest "dominująca")

Zmieniam karmę, będę obserwować czy nie ma pasożytów i zobaczymy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”