Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wetem?

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
napiechote
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 5:24 pm
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wetem?

Post autor: napiechote »

U mojej Frani pojawiły się drobne krostki. Dziś rano jeszcze nie zauważyłam, ale już po południu miała kilka na uszkach, a teraz rzuciło się na ogonek i łapki. Mieszka z drugą szczurzyczką, Manią. Niestety też chorowitą, ale żadnych zmian skórnych nie zauważyłam. Jak pomóc Frani, zanim pójdę do weterynarza? Wydaje się, że będę mogła iść dopiero po weekendzie, w poniedziałek, lub wtorek. A dziś dopiero czwartek. Są jakieś sposoby domowe? Wygląda to na świerzb, prawda?
Frania i Mania <3
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: akzi »

tylko u weta

jezeli idziesz do osiedlowego lekarza to idź i odrazu poproś o Ivermektyne lub Biomektin (NIC INNEGO to wazne inne leki zabijaja szczury!)
wex dwie szczurzynki bo nie znaczy że druga nie ma swierzbika, napewno tez ma tylko objawy zapewne wyjda później
zastrzyk z ivermektyny kosztuje około 5 zł od ogonka więc nie zbankrutujesz, po 1 zastrzyku wypucuj wyparz cała klatkę, co da sie wyrzucic wyrzuc co da sie wyprac wypierz w 100 stopniach, klatke wyszoruj doszczetnie i wpuść ogonki do czystej.
kuracje ivermektyną powtórz po 7-10 dniach i znów 3 zastrzyk 7-10 dni.
powodzenia.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
napiechote
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 5:24 pm
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: napiechote »

Czyli jak najszybciej z ogonkami po zastrzyk. I mam powiedzieć, że tylko coś z tych dwóch lekarstw proszę. Kurację powtórzyć jeszcze potem dwa razy, w odstępie około 7-10 dni?> chyba wszytsko zrozumiałam. No to tak zrobimy. Dziękuję za odpowiedź. A i jeszcze jedno. Czy świerzb od szczurków może przejść na ludzi?
Frania i Mania <3
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: akzi »

nie niczym się nie zarazisz
a jeszcze jedno , włóż żwirek o ile uzywasz bo to zapewne od niego ten pasozyt na noc do zamrażalki bądź na balkon, wtedy wybije to paskudztwo :)


tak, najlepiej zadzwon do weterynarza jakiegoś najbliżej ciebie i zapytaj czy mają któryś z tych leków jak mają to się umów na wizyte powiedz że twoje ogonki mają jakiegos pasozyta i niech da zastrzyk, bądx zakropli na kark to już jak lekarz będzie chciała.
ale tylko to
jak wet zapropnuje ci Frontline to uciekaj gdzie pieprz rośnie :)
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: akzi »

a i przy okazji niech osłucha ci szczurki, płucka czy nic nie swiszczy nic nie grucha niech zajrzy w uszka takim sprzecikiem mikroskopijnym , niech ozbaczy czy serduszka dobrze pracują
jak juz sie wybierzesz to niech ci sprawdzi to i owo :)
powodzenia
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: smeg »

akzi pisze:jezeli idziesz do osiedlowego lekarza to idź i odrazu poproś o Ivermektyne lub Biomektin (NIC INNEGO to wazne inne leki zabijaja szczury!)
Akzi, nie jesteś specjalistką od szczurów, a piszesz czasem tak, jakbyś wszystkie rozumy pozjadała.

Nie wszystkie leki "zabijają szczury". Nie powinno podawać się leku Frontline, a niedoświadczony przy szczurach weterynarz może próbować, bo to popularny lek dla psów i kotów. Spokojnie można za to dać kropelkę leku Advocate albo Stronghold na kark - mimo, że są podobne do Frontline, to nic się po nich szczurowi nie stanie. Potrzebna jest wtedy tylko jedna dawka, ewentualnie można drugą dla pewności powtórzyć po 30 dniach.

Ivermektyna to substancja czynna, występuje w lekach o różnych nazwach, m. in. w Biomectinie - to to samo. Najlepiej, żeby wet pobrał zeskrobinę z tych strupków i upewnił się pod mikroskopem, czy to na pewno pasożyty. Sądząc po objawach - pewnie tak, ale lepiej sprawdzić ;) Nie słyszałam o świerzbie na łapkach, a także o nowych krostkach pojawiających się w tak błyskawicznym tempie.

Wet może też proponować Ci proszek do posypywania szczura (Insectin), ale przy świerzbowcu jest raczej mało skuteczny i trudny w stosowaniu. Nieszczurzy wet przepisał mi kiedyś na wszoły także Pularyl - płyn do rozcieńczania z wodą i moczenia w tym szczurów, ale też nie polecam - strasznie śmierdzi, a szczury nie znoszą tych zabiegów.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: akzi »

ty tez nie jestes specjalistką ja tez nia nie jestem ale chyba nic złego w tym ze radze i piszę.
i nie pozjadałam wszytskich rozumów a poporostu odpisuje na posta , cos tam wiem więc sie tym dziele, skoro uważasz że plote głopoty wystarczy mnie poprawić a nie zucac takie kretyńskie uwagi, bo tego sobie nie zyczę.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
napiechote
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 5:24 pm
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: napiechote »

Zapiszę sobie na kartce te nazwy lekarstw i z nią pójdę. U mojej albinoski, drugiej szczurzyczki także się pojawiły.. może ze 3 ale tylko na uszkach. Zdecydowanie muszę iść z dwiema dziewczynami, bo Mańka mi choruje. Na początku, jak ją przywiozłam do domu kichała, potem zaczęło się ciężkie oddychanie. Wydawało się przeziębienie i po pewnym domowym sposobie jej przeszło i obeszło się bez weterynarza, ale żałuję, że wtedy nie poszłam. Bo Mania znów zrobiła się osowiała, cięzko oddycha, jakby boczkami i jest jakby zmęczona. Jak wezmę na ręce to ożywa, ale w klatce ma ochotę tylko na spanie i jedzenie...
Frania i Mania <3
napiechote
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 5:24 pm
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: napiechote »

A i jeszcze jedno, u mnie w pobliżu nie ma żadnego weterynarza od gryzoni.. Wszyscy są od psów, kotów, krów..Nie wiem czy któryś miał styczność ze szczurkiem, dlatego boję się trochę iść w ciemno, nie mam zaufania. Ale poproszę o badania kontrolne, o któreś lekarstwa, które mi poradziłyście i może jakos to będzie..
Frania i Mania <3
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: unipaks »

Jeśli szczurek ciężko oddycha, boczkami, to może mieć zapalenie oskrzeli albo nawet płuc; trzeba wkroczyć antybiotyk. Ile miesięcy ma szczurzynka? Bo jeśli więcej niż kilka miesięcy, można podać enrobiofloksacynę (np Baythryl) w zastrzykach lub dopyszcznie. Ale jeśli to młodziutki szczurek (nie ma 4 miesięcy, nadal rosnie - to lepiej nie, bo może dojść do anomalii i deformacji kośćca).
Można podać Doxycyclinum - najlepiej wydrukuj listę leków bezpiecznych i idź z nią do weta http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=174&t=18914
masz tam wersję po polsku oraz po angielsku.
Ale nie zwlekaj! przy zapaleniach dolnych dróg oddechowych choroba postępuje bardzo szybko i szczurek w krótkim czasie może się po prostu udusić, a to straszna śmierć... :(
Możliwe też, że mała ma chore serce i dlatego są problemy z wydolnością oddechową
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
napiechote
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 5:24 pm
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: napiechote »

Jest młodziutka. Osobiście mam je od 23 marca. Z zoologa. Na poczatku wydawały się tej samej wielkości, obie malutkie. Na ręku było dużo wolnego miejsca.. Frania, ta zawsze zdrowa jest teraz sporo większa od małej Mani. Albinoska to kruszynka, jeszcze teraz właśnie cięzko jej się oddycha..Nie wiem ile mają, ale cały czas rosną, to pewne. Więcej niż 4 miesiące nie mają.
Frania i Mania <3
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: unipaks »

Niekiedy, gdy sytuacja jest poważna, przedkłada się pożądane działanie leku nad skutki uboczne ::)
Można zastosować inne leki albo dwa skojarzone, wet będzie wiedział - wydrukuj listę "angielską" i weź ze sobą.
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
napiechote
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 5:24 pm
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: napiechote »

Mam nadzieję, że mi pomoże. Pojadę jutro, bo mieszkam na wsi, a dziś już nie pojadę. Dziękuję za wszelkie rady!
Frania i Mania <3
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: unipaks »

Mam nadzieję, że malutka prędko wyzdrowieje - pisz, co z nią dalej :)
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
napiechote
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 24, 2013 5:24 pm
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Krostki na uszkach, ogonku, łapkach. Jak pomóc przed wet

Post autor: napiechote »

Byłam u wet. Jakiegoś specjalnego wrażenia na mnie nie zrobił. sympatyczny, ale żeby wszechwiedzący.. ;)
Podał dziewczynkom na świerzba Ivermektynę, tak powiedział, a na butlce był napis Biomektin, ale pisaliście, że to lub to, wiec zdaje się okej. mania dodatkowo dostała coś, co nie pamietam jak sę nazywa.. zdaję się, że na D.. nie zapisałam, ale byłam pewna że zapamiętam. Krótka nazwa na D, więc nie Doxycyclinum.. Nie wiem.. Danium, Dalium.. nie mam pojęcia. Powiedział, ze te cięzkie oddychanie to zakaźne, za tydzień jeśli nadal będzie tak oddychać, to muszę przyjechać. Tak powiedział, że wszytsko w porządku sie wydaje. A na świerzba też muszę przyjść za jakieś 2 tygodnie. Co myślicie?
Frania i Mania <3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”