Staruszki

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Awatar użytkownika
myszowataszczurzyca
Posty: 21
Rejestracja: pn lip 29, 2013 8:29 am
Lokalizacja: Chojnice

Staruszki

Post autor: myszowataszczurzyca »

- Jaki wiek ma przez was nazywany "staruszek"?
- Czy to prawda, że szczurki żyją tylko 2 lata? Albo więcej?
- Do ilu cm rośnie?
- W jakim wieku szczur uzyskuję maksymalną 'długość'?
- Czy szczurki lubią wapno? (pare dni temu kupiłam mojemu ogonkowi i wcale nic nie jadł, tylko na początku trochę poskubał, a teraz nie rusza tego wapna wgl...)
- Czy wasze szczurki biegają w kółku? Mój szczurek ma kółko ale nigdy na nim nie jeździł i jak go do tego zachęcić?
- Co ile czasu trzeba wymieniać trociny? (kiedy wymieniałam co tydzien, a teraz co 3,4 dni, często jak je słonecznik to ma pełno tych łupinek)
- Co wasze ogonki lubią jeść najbardziej? ;)
Ogryzek <3 - od 27.06.13r do 13.06.15r
Danon <3 - od 03.09.13r do 21.02.15r.
Awatar użytkownika
ann.
Posty: 673
Rejestracja: pn gru 03, 2012 6:56 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Staruszki

Post autor: ann. »

myszowataszczurzyca pisze:- Jaki wiek ma przez was nazywany "staruszek"?
- Czy to prawda, że szczurki żyją tylko 2 lata? Albo więcej?
- Do ilu cm rośnie?
- W jakim wieku szczur uzyskuję maksymalną 'długość'?
- Czy szczurki lubią wapno? (pare dni temu kupiłam mojemu ogonkowi i wcale nic nie jadł, tylko na początku trochę poskubał, a teraz nie rusza tego wapna wgl...)
- Czy wasze szczurki biegają w kółku? Mój szczurek ma kółko ale nigdy na nim nie jeździł i jak go do tego zachęcić?
- Co ile czasu trzeba wymieniać trociny? (kiedy wymieniałam co tydzien, a teraz co 3,4 dni, często jak je słonecznik to ma pełno tych łupinek)
- Co wasze ogonki lubią jeść najbardziej? ;)

Cześć. :)
Na początek - uzywanie wyszukiwarki nie boli. :) Przejrzyj różne działy, tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, które już wiele razy pojawiły się na forum. Wystarczy poszukać. :)


A, tak na przyszłość:
- kołowrotki nie są polecane dla szczurów. Wyjmij go i zastąp czymś ciekawszym (patrz. dział ściółka, klatka, wyposażenie)
- trociny też są niepolecane. Często można znaleźć w nich pasozyty, szczury też bywaja na nie uczulone, bo pylą. Zamień na brykiet drewniany. :) wymieniamy wtedy, gdy zacznie śmierdzieć. (patrz dział ściółka, klatka, wyposażenie)
- Każdy ogon lubi jeść coś innego, sama musisz obserwować (co podawać patrz dział karmienie). To samo tyczy się wapienka.
- bardzo ważne! Jeśli twój szczur nie ma kumpla, koniecznie zaadoptuj mu drugie futro tej samej płci. To zawierzątka stadne.


Pozdrawiam. :)
Psychopatka Korba, ciepła klucha Pianka, żywe srebro Dziurka, łysa Jagoda, maleńka Gumka i oszołom Śrubka
za TM Gumka i Mysza
(mamy też swój wątek:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40116)
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Staruszki

Post autor: Afera »

myszowataszczurzyca pisze:- Jaki wiek ma przez was nazywany "staruszek"?
- Czy to prawda, że szczurki żyją tylko 2 lata? Albo więcej?
Odpowiem tylko na te pytania, ponieważ tylko one dotyczą tematu.
Szczurki przeciętnie żyją 2 lata, co oznacza, że mogą dożyć roku, półtora roku, a nawet 3 lat. Generalnie wpływa na to genetyka, to skąd szczurek pochodzi i jakimi chorobami może zostać obciążony (np. bardzo częsty nowotwór, choroby serca). Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest to jak o zwierzątko dbamy. Jeśli szczurek ma dobre warunki, czyli dużą klatkę z wieloma atrakcjami, towarzystwo innego szczura, je dobrej jakości karmę, warzywa, owoce, rzadziej mięso i nabiał, a także wiedzie życie bezstresowe to średnia długość życia się wydłuża. Innym równie szalenie istotnym jest dbanie o zdrowie, czyli profilaktyka i szybkie rozpoznawanie choroby oraz dobry weterynarz zajmujący się szczurkami. Jeśli ogonek nam zachoruje i szybko zareagujemy to jego szanse na przeżycie są duże. Jeśli olejemy sprawę, a bo co tam on tylko kicha to niestety szczurek może odejść przedwcześnie. To bardzo delikatne stworzonka.
Moje pierwsze szczury nie dożyły 2 lat. Jedna miała nowotwór złośliwy i przerzuty - kolejne operacje już były bezsensowne. Na Zuzię nie miałam ja zbyt wielkiego wpływu, bo nowotwór to sprawa genetyczna, nie było jak zaradzić. Natomiast Tosia odeszła na zapalenie płuc. To było ponad 7 lat temu, nie miałam takiego jak teraz dostępu do weterynarzy, którzy się znają na szczurkach. Gdybym wcześniej zareagowała pewnie dożyłaby ponad 2 lat, ale niestety.
Następne moje szczury miały już lepszą opiekę weterynaryjną. Dzięki szybkiej i trafnej diagnozie moje ogony dożyły wieku: Dzińka 2 lata 4 miesiące, Koksu 2 lata 5 miesięcy, Majka 2 lata 7 miesięcy, Suzie 2 lata 10 miesięcy.
Miałam też Puszka, który dożył tylko 6 miesięcy... co spowodowane było poważnymi powikłaniami po kastracji.
Obecnie mam jeszcze jednego staruszka, który ma prawie 3 lata i czuje się dobrze. W zeszłym tygodniu zachorował na zapalenie oskrzeli, co wcale nie przekreśliło jego kruchego życia staruszka - od razu dostał odpowiednie leki i nadal je przyjmuje, a poprawa jest niesamowita, jest już zdrowy.

Mam nadzieję, że w miarę jasno się wyraziłam co do szczurzego wieku. "Jak dbasz tak masz". Forumowa koleżanka Nakasha ma szczurkę, która ma 3 lata 6 miesięcy i ma się dobrze. :)
9 duszyczek za TM [*]
Awatar użytkownika
myszowataszczurzyca
Posty: 21
Rejestracja: pn lip 29, 2013 8:29 am
Lokalizacja: Chojnice

Re: Staruszki

Post autor: myszowataszczurzyca »

Dzięki choć za jakieś info, resztę poszukam w wyszukiwarce :P ;)
Ogryzek <3 - od 27.06.13r do 13.06.15r
Danon <3 - od 03.09.13r do 21.02.15r.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”