Dobór szczurów do hodowli względem inteligencji

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

cezary555pl
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 20, 2005 9:07 pm

Dobór szczurów do hodowli względem inteligencji

Post autor: cezary555pl »

Tagi: hodowla, priorytet, inteligencja



Wiele lat temu mialem szczura nazywal sie paputek, wyjatkowo inteligentny, zmarl z przyczyn naturalnych.

Trzy tygodnie temu dostalem od znajomej z pracy malego szczurka, uklada nam sie swietnie. Biorąc pod uwage moja prace i zainteresowania( a w pracy robie to co sobie wymazylem - pracuje przed komputerem, zajmuje sie tworzeniem symulacji w tym AL z wykorzystaniem SNN) zaczolem szukac w sieci jakis informacji na temat hodowli. Znalazlem jedynie jeden odnosnik do pracy doktorskiej jednak nie jest godna przedstawiania jej.
Nurtuje mnie pytanie czy i jak daleko posunieto sie podczas hodowli wykorzystujac metode selekcji jednak nie interesuja mnie nowe kolory umaszczenia lecz inteligencja.
Czy ktokolwiek wie cos na ten temat, byc moze gdzies takie proby byly juz dokonywane.
Nie biore pod uwage takich znanych metod jak hiperkarmienie plodow czy proste zabiegi genetyczne.
Z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz lub chociarz dyskusje.
Czarna20
Posty: 826
Rejestracja: sob lut 07, 2004 10:26 pm
Kontakt:

Jakie są granice doboru?

Post autor: Czarna20 »

wiesz, zależy jeszcze co chcesz zrozumieć poprzez określenie :inteligentny szczur: - jakie kryteria chcesz objąć??
w domu szaleją --> Czika (psica), i ogoniaste: Brązowa, Nika, Lilith,Dara i Tavi

gdzieś tam --> Szatan, Czedar, Gałka,Zuzu, Kremówka, Gryzelda,Mamuśka, Cykorka i Kreska.....
Awatar użytkownika
Eruntale
Posty: 1089
Rejestracja: pt maja 21, 2004 1:18 pm
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Jakie są granice doboru?

Post autor: Eruntale »

IMO inteligencja szczura jest cechą bardzo osobniczą, tak jak i charakter.badania szczurów pod względem inteligencji niekoniecznie dają takie same wyniki u rodziców jak i u dzieci...
pozatym inteligencja to nie wszystko:równie ważny jest charakter, bo co komu z szczura który ma IQ powyżej poziomu Einstena, jeśli na klaśnięcie reaguje przerażeniem, piskiem rozpaczy i chęcią ucieczki(tutaj pozdrawiam moją Łezę ==).także szczur-geniusz w młodym wieku umierający na raka nie jest żadnym osiągnięciem...wszystkie szczury są inteligentne...niektóre mniej, niektóre bardziej.ale to już jest kwestia "trafienia" w właściwego osobnika.
"Nie jest umarłym ten, który może spoczywać wiekami
Nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami"

Do what thou Wilt, but harm none
cezary555pl
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 20, 2005 9:07 pm

Jakie są granice doboru?

Post autor: cezary555pl »

Oczywiscie trzeba brac pod uwage charakter jednak jego czesc w obecnej psychologii zalicza sie do ogolnej definicji inteligencji. Procesy poznawcze sa silnie zalezne od genu dopaminowego, ktory decyduje w znacznym stopniu o checi podejmowania ryzyka( dotyczy takze ludzi) a tym samym poznawania wiekszej ilosci informacji. Nie zakladam ze ktos wychoduje zwierze o pelnej samoswiadomosci jednak interesuje mnie jakie sa granice w mozliwosci adaptacji tego zwierzecia.
Ciekawe jest tez jak bardzo pod wzgledem genetycznym sa zroznicowane poszczegolne osobniki szczura laboratoryjnego. Jak wiadomo starsze gatunki sa bardziej zroznicowane od tych mlodszych. Szympansy maja wielokrotnie wiecej mutacji od ludzi( jestesmy stosunkowo krotko na tej planecie- choc zdolalismy juz prawie wszystko zniszczyc).
Jezeli chodzi o rodzaj inteligencji Czarna20 to interesuje mnie przede wszystkim poziom umiejetnosci przystosowawczych. W symulacjach AL organizmy "trafione" sa prawie zawsze proste i skrajnie przystosowane do zaprogramowanego srodowiska, po odpowiednio dlugim czasie wypieraja wszystkie inne. Jednak gdy w symulacji srodowisko sie zmienia szybciej niz dochodzi do mutacji przezywaja jednostki wszechstronne. Materialnym dowodem tych doswiadczen sa ludzie i szczury :D .
Oczywiscie nie chcialbym aby szczurek umieral na raka paputka to ominelo i mysle ze stinkiego tez ominie.
Myslicie ze udaloby sie jakos zkrzyknac posiadaczy ogonow do przeprowadzenia prostych testow aby okreslic widelki w jakich zamykaja sie mozliwosci poznawcze (postaram sie stronic od inteligencja-w koncu wszystkie sa inteligentne) chodowanych ogonkow. Im roznice byly by wieksze tym szybciej moznaby uzyskac osobniki o skrajnych mozliwosciach.
Oczywiscie pozostaje dylemat czy mozemy cos takiego robic, kwestie etyczne.
Czekam na wasze opinie.
Beeata
Posty: 923
Rejestracja: sob lut 28, 2004 12:48 pm

Jakie są granice doboru?

Post autor: Beeata »

dlugowiecznosc i odpornosc...tego brakuje naszym szczurom,bo inteligen cje maja
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A .Einstein
Dixi
Posty: 1171
Rejestracja: wt lis 16, 2004 4:24 pm

Jakie są granice doboru?

Post autor: Dixi »

Na czym mialyby polegac te testy, w jaki sposob bylyby przeprowadzane i czemu mialyby konkretnie sluzyc wyniki testow?
Pozdrawiam,
Aguśka
cezary555pl
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 20, 2005 9:07 pm

Jakie są granice doboru?

Post autor: cezary555pl »

Testy mialyby posluzyc jedynie do oceny zroznicowania, nigdzie nie znalazlem tego typu badan wykonanych na duza skale. Testow jest wiele i mozna wybrac jedynie taki, ktore beda dla ogonkow zabawa. Najwazniejszym jest(jak sadze) wpuszczenie szczurka do pomieszczenia 1m/1m z narysowana siatka z kwadratow 5cm/5cm i liczenie na ilu stanol przez pol godziny, w orginale jest "umaczanie" lapek w farbie ale boje sie ze to nie jest madre i lepiej rozsypac cienka warstwe piasku. Innym bardzo wymownym testem jest typowe warunkowanie. Brzmi groznie ale takie nie jest. W malych pudelkach umieszczamy smakolyk ogonka, podelka w proste czarno/biale wzorki, potem przykrywamy je a szczurek sobie otwiera noskiem te w ktorym jest smakolyk, oprocz tego, w ktorym od poczatku byl smakolyk inne zmieniamy i oprocz badania jak szybko sie uczy na podstawie doboru deseni dowiadujemy sie jakie roznice szczurek jest w stanie zauwazyc. Tych testow wymyslono naprawde wiele i nalezaloby wybrac odpowiednie.
Mysle ze przyczyniloby sie to do poznania tych zwierzat, i byc moze wiele osob zmieniloby swoje zdanie na ich temat. Zreszta oklepane jest sformulowanie, ze szczury sa inteligentne, w dobie internetu jest szansa bez kosztow wykonac przedsiewziecia, ktorych wczesniej nikt nie zrealizowal.

Mysle, ze skoro sa ludzie, ktorzy przez selekcje uzyskuja osobniki nowych masci mozna sprobowac zdrowego inteligentnego i przyjaznego szczurka. Jednak z tego co policzylem aby sprobowac wyselekcjonowac kilka super zdrowych osobnikow mogloby to zajac 6 lat, aby w ogole zaczac badania, nawet bez zadanego przedzialu estymacji prob poczatkowych jest konieczne co najmniej 30 aby zastosowac rozklad normalny gdyz t-studenta nie stanowi zaczatku do jakichkolwiek wnioskow.
Jezeli beda osoby zainteresowane postaram sie wygenerowac sonde dotyczaca dlygosci zycia osobnikow chodowanych w domach. Jezeli mozna zdobyc takie materialy to dajcie znac, po co badanie przeprowadzac od poczatku.

Napiszcie czy wedlug was udaloby sie przeprowadzic takie badania
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Jakie są granice doboru?

Post autor: Nakasha »

Jeżeli ludzie mają pieniądze i czas, to dałoby się zrobić wszystko.

Szczurki żyją 2-3 lata. W domach. Zdarzają się wyjątki w obie strony. Jak zawsze ;).

Ale nie sądzę, bym była zainteresowana takimi badaniami, ponieważ nie widzę ich celu. Dla samej wiedzy to za mało, kiedy ta wiedza jest teoretyczna i nie znajduje zastosowania. Szczurki mają taką inteligencję, jaka jest im potrzebna. Jeżeli właściciel poświęca im dużo czasu, tresuje i uczy, ich inteligencja wzrasta. Uczą się i dojrzewają, jak ludzie.

A mogą przystosować się do różnych warunków... choćby to, że są wszystkożerne. (dosłownie :P)

Wiadomo, że szczurki przejdą takie testy pomyślnie, z dobrymi rezultatami. Może sprawi im to frajdę, może być ciekawą zabawą.

Ale my tutaj, w większości, trzymamy szczurki nie tylko dla ich inteligencji i nie tylko po to, by je szkolić, czy badać, czy tę inteligencję, a zarazem zdrowie zwiększać poprzez odpowiednie dobieranie par. Osobiście nie dałabym moich szczurków do przetestowania ;) Są mądre, spokojne, milusie i szybko się uczą: do mnie przystosowały się idealnie i to się liczy :).
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Dixi
Posty: 1171
Rejestracja: wt lis 16, 2004 4:24 pm

Jakie są granice doboru?

Post autor: Dixi »

Według mnie te badania niczemu nie służą. Oczywiąście, inteligencja szczurów leży w sferze moich zainteresowań, ale raczej wolałabym poczytać sobie na ten temat niż testować mojego czy czyjegokolwiek szczura. Po drugie jak sobie wyobrażasz przeprowadzanie testów - myślisz, że tak prosto jest zebrać np. 30 właścicieli z ogonkami w jednym miejscu i o ustalonym czasie, żeby robić testy? Kolejną sprawą jest to, że my nie trzymamy szczurów po to, żeby robić sobie na nich doświadczenia - my je kochamy takimi jakie są, bezwzględu na to, jak długo będą żyły i czy będą mądre czy roztrzepane. Wydaję mi się, że pewnie już wielu ludzi próbowało wyhodować takie szczury, żeby były długowieczne, nie chorowały na raka itd, ale najwidoczniej nie jest to zbytnio możliwe. Istniały plany, żeby laboratoryjne ogony skojarzyć ze szczurem wędrownym, co również nie daje niczego pewnego w przyszłości.
Sam Twój pomysł może jest i ciekawy z naukowego punktu widzenia, ale za mało w nim realizmu, a wyniki takiego testu oprócz samego przypuszczenia, że może być tak czy owak niczego więcej nie generują. Chyba prędzej byłabym za krzyżowaniem naszych ogonów z dzikimi szczurami w celu wydłużenia im życia :)
Pozdrawiam,
Aguśka
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Jakie są granice doboru?

Post autor: Mycha »

Testy takie wcale nie muszą się okazać prawdziwe. Szczurek jest normalnie zwierzątkiem nocnym i co tu dużo mówić- główna aktywność jest w nocy. My biorąc szczurki pod swój dach i zajmując im czas sprawiliśmy, że dostosowały one swój układ dnia do... nas. O jednej godzinie jeden zwierzak będzie zaspany, inny pobudzony.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
cezary555pl
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 20, 2005 9:07 pm

Jakie są granice doboru?

Post autor: cezary555pl »

Najpierw wyjasnienie. Testy kazdy moglby przeprowadzic na wlasna reke, wiec odpada problem zbierania ludzi. To tez pozwoli wlascicielowi wybrac odpowiedni moment aby byly obiektywne.
Zeczywyscie powstanie pytanie na ile i komu to wszystko byloby potrzebne. Pomysl byl spontaniczny, a z racji na moj zawod z przyjemnoscia zbadalbym wszystko co tylko mozna, gdybym mial tylko na to czas.
Podziele sie z wami mala informacja jaka zdobylem w sieci. W stanach na poczatku ubieglego wieku prowadzono badania nad inteligencja zwierzat, jednak na szczurach "dzikich", uklasowaly sie nad kotami na poziomie psow i swin (? dziwne swinie sa inteligentne?). Jednak zdolnosci przystosowawcze i umiejetnosci spoleczne zblizaly ogonki do naczelnych. Oczywiscie brak bylo informacji o wilkach czy duzych spolecznych kotach.
Ciekawy jest fakt, ze jednak szczury w pewnym sensie dziela sie pokarmem. Gdy pokarm odgrodzono basenem z czasem jedynie czesc osobnikow przeplywala go i przynosila pokarm dla innych. Oczywiscie mozna to interpretowac na wiele sposobow.
Mysle ze dyskusja na temat wychodowania zdrowszych szczorkow jest potrzebna rownie jak proba wyeliminowania tzw. agresywnej selekcji. Wielu powiedzmy hurtowych hodowcow osobniki nie spelniajace norm po prostu zabija tylko po to aby uzyskac ciekawsza masc dla proznosci tych ktorzy wybieraja zwierzadko tylko jako zabawke.
Mysle ze krzyzowanie z odobnikami "dzikimi" jest bardzo dobrym pomyslem, jednak przydalaby sie jakas konsultacja ze znawca chorob przenoszonych przez dzikie gryzonie.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Jakie są granice doboru?

Post autor: merch »

Uważam, że jesli badania nikomu nie szkodzą to zawsze są potrzebne, jeśli tylko obserwacje prowadzi sie rzetelnie i opracowuje rzetelnie , zawsze można dojść do interesujacych wniosków. Penicylinę wymyslono przypadkiem! :)( ale w trakcie badań :))) i niech mi ktos powie ze to sie psu na bude zdało.
Natomiast trzeba być bardzo ostroznym w yciaganiu wniosków z doświadczeń ze szczurkami bo np. mają bardzo czuły węch ( wykorzystywane sa do wykrywania min i prątków gruźlicy !!!!!), jeśli włozysz samkołyk do pudełka i pomarzesz w desenie to one i tak znajdą go kierując się węchem nie deseniem. Ale wystarczyło by dawać z ręki smakołyk przy znalezieniu kulki papieru.:)
Pozdr merch życze owocnych badań
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
gangrena
Posty: 122
Rejestracja: sob sty 24, 2004 9:48 pm
Kontakt:

Jakie są granice doboru?

Post autor: gangrena »

[quote="cezary555pl"]... (? dziwne swinie sa inteligentne?). ...[/quote]

gdzieś, kiedyś, w podobnych (?) badaniach nad inteligencją wykazano, że w tej kwestii to świnie przewyższają tylko delfiny i ... niektórzy ludzie...
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”