dobre dania wegetariańskie

Tylko tu pogadasz na różne tematy (prawie bez ograniczeń)!

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

Witamina B12 produkowana jest przez bakterie żyjące w układzie pokarmowym zwierząt. U człowieka witamina B12 powstaje w symbiozie z bakteriami układu pokarmowego, następuje to dopiero w dystalnych częściach układu trawiennego to jest w jelicie grubym co ma znaczące konsekwencje gdyż w tych częściach jelita witaminy nie podlegają wchłanianiu i wszystko co wyprodukują bakterie zostaje wydalone wraz z kałem. Największe ilości witaminy B12 można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli wątrobie, nerkach i sercu, a także chudym mięsie, rybach, skorupiakach, serach i jajach; w małych ilościach występuje w niektórych gatunkach glonów, np. ao nori, dulse. Znaczącym źródłem wit. B12 jest mleko, które dodatkowo zawiera duże ilości wapnia pomagające przyswajać tę witaminę.

ZRODLO WIKIPEDIA;)
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: yss »

może racja. ale ja też czytałam o warzywach i soczewicy :( poszukam i wpisze wam cytat. albo sie przyznam do pomyłki. i tyle :D

lulu: ja nie twierdziłam, że ta soczewica moja jest jakaś wyjątkowa, to po prostu mój własny sposób przyrządzania jej. o przepisy prosiła mało doświadczona wegetarianka :) soczewica w ogóle jest pyszna, nawet tylko posolona, ale ja lubię taką bardziej pikantną.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

rysuja sie nam portrety kulinarne:
lulu- fanka szpinaku
limba - makarou i kuchni wloskiej
yss - pikantne potrawy ( ostra papryka??:) glony i miso:) a pozatym chyba dieta haya?:)
alipso- proste smaczne dania z duzej ilosci wazyw i owocow;)
juz bede wiedziec do kogo sie konkretnie zwracac po jakie przepisy:) hihihiih;)
Alispo
Posty: 473
Rejestracja: śr sty 14, 2004 10:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Alispo »

[quote="Livonia"]
Witamina B12 produkowana jest przez bakterie żyjące w układzie pokarmowym zwierząt. U człowieka witamina B12 powstaje w symbiozie z bakteriami układu pokarmowego, następuje to dopiero w dystalnych częściach układu trawiennego to jest w jelicie grubym co ma znaczące konsekwencje gdyż w tych częściach jelita witaminy nie podlegają wchłanianiu i wszystko co wyprodukują bakterie zostaje wydalone wraz z kałem. Największe ilości witaminy B12 można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli wątrobie, nerkach i sercu, a także chudym mięsie, rybach, skorupiakach, serach i jajach; w małych ilościach występuje w niektórych gatunkach glonów, np. ao nori, dulse. Znaczącym źródłem wit. B12 jest mleko, które dodatkowo zawiera duże ilości wapnia pomagające przyswajać tę witaminę.

ZRODLO WIKIPEDIA;)
mialam na egzaminie pytanie... kto produkuje wit. b 12:) odp byla bakterie
[/quote]

produkowana w przewodzie pokarmowym zwierzat-to dotyczy przezuwaczy,u reszty tak jak u czlowieka-jelito grube,wiec juz sie nie wchlania.
Z mlekiem to raczej nieprawda,bo pierwszy raz o tym slysze,a naprawde przeczytalam o B12 wieleeeee,pewnie by sie pare ksiazek uzbieralo;)pierwse slysze zeby wapn cos mial do B12,co innego kwas foliowy.a to B12 co jest w glonach to jest analog tej witaminy,ktory wrecz moze zaburzac wchlanianie tej wlasciwej,wiec jak ktos chce suplementowac to nie jest to prawda,ze np.spirulina jest dobrym zrodlem,w ogole jest zdrowa,ale to B12 to nie to co trzeba;)
co do tematu B12 polecam TEN artykul.
zostaly tylko koty i papugi....
[']: Rocky,Gaja,Gryzelda,Maja,Doti,Arka i Tosia
http://tailending3.blog.pl
http://www.empatia.pl
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

no to alipso zapraszam do zmodernizowania wikipedii:) po co ma byc zaklamana:)
Alispo
Posty: 473
Rejestracja: śr sty 14, 2004 10:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Alispo »

ak swoja droga ta wikipedia strasznie kiepska,jest tam mnostwo bledow:/
zostaly tylko koty i papugi....
[']: Rocky,Gaja,Gryzelda,Maja,Doti,Arka i Tosia
http://tailending3.blog.pl
http://www.empatia.pl
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

wiem ale czesto sie przydaje;)zeby zdobyc ogolne pojecie:)np u mnie przed egzaminem z biochemii... ;/
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Lulu »

Jezeli ktos nie zauwazyl to znalazlam podobny temat na forum i scalilam :) Tak wiec na poczatku jeszcze pojawily sie przepisy.

My dzis jemy na obiad to sie podziele jak robimy tzatziki, a wiec:
  • bierzemy swiezego ogorka, obieramy i trzemy na tarce
  • wrzucamy na sitko i odstawiamy by obcieklo (ok 0,5 -1h im dluzej tym lepiej ;) - my wlasnie teraz jestesmy w fazie obciekania)
  • bierzemy serek Bieluch i dodajemy ok dwoch wycisnietych zabkow czosnku... no i ogorka.
  • wstawic do lodowki by sie przemacerowalo.
Oczywiscie tzatziki jemy z ziemniakami :)

No i jeszcze sie podziele specjalnoscia Daniela czyli pizza :)
Glownie chyba przepisem na ciasto, z ktorego korzysta, bo jest naprawde dobry: >>klik<<. Dodatki to juz wedle uznania ;) Daniel daje sos pomidorowy z puszki, na to ser zolty, odrobine sera plesniowego, swieze pomidory, surowe pieczarki, czerwona papryke i cebule... czasami jakies ziola. Jak juz ciasto bylo przyozdobione to wkladamy do rozgrzanego piecyka (ok 200 stopni) i piecze sie ok 20-30 minut. Pycha!

I sama mam pytanie: znacie dobre rzeczy, ktore mozna ugotowac na parze?
W prezencie slubnym dostalismy zestaw garnkow, w ktorym jest wlasnie taki do gotowania na parze... niedlugo pierwsza rocznica slubu a tego garnka jeszcze nigdy nie uzylam.
Na razie kupilam brukselke by ja tak ugotowac. Brukselke lubie wcinac sama, wiec mam nadzieje, ze bedzie dobra. Zastanawiam sie tylko czy nie ma bardziej 'wykwintnych' dan jakie moge w tym zrobic?
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

a ja dzis kupiłam szpinak:) zrobie tan jak na opakowaniu... czyli podstawowo... pawel mi sie tu krzywi ale pewnie zje;) hehe dzieki za scalenie i za nowe przepisy;) dzis ogladalam prearat w aptece z b12 ale kosztowal 20 zl a wszystko wydalalm na zakupach wczesniej.......;/ czeba odlożyc;D heheh
na kolacje u mnie surowka z soczewicy
ps tyle pyszonsci ze ciagle chce sie cos robic i jesc;)
Alispo
Posty: 473
Rejestracja: śr sty 14, 2004 10:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Alispo »

Livonia-jak nie jestes weganka,to daj sobie raczej spokoj z B12,wprawdze niektrozy radza i lakto-ovo-wegetarianom sulementacje tej witaminy,ale to raczej przy naprawde dlugim stazu,poza tym zapas B12 w watrobie utrzymuje sie przez kilka lat.zaszkodzic nie powinno,ale jak jest sie vege pare lat albo krocej to moim zdaniem nie ma co przesadzac,szczegolnie gdy spozywa sie troche nabialu,co innego przy weganizmie.
zostaly tylko koty i papugi....
[']: Rocky,Gaja,Gryzelda,Maja,Doti,Arka i Tosia
http://tailending3.blog.pl
http://www.empatia.pl
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

ooo;) super nie wiedzialam tego o b12 ze jest magazynowana.:)dziekuje bardzo za porade;) wiadomo nadgorliwość gorsza od faszyzmu:) wlasnei zjadlam pysze jedzenie dopchalam sie surowka i pekam:D hehs...
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Lulu »

az musze sie pochwalic :)
ugotowalam ta brukserke na parze i wyszlo pysznie :D

cos czuje, ze teraz wszystko co sie da bede tak gotowac ;)
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

zazdroszcze... tez bym chciala miec... a ja dzis zrobilam sałatke z soczewicy twoją;) smaczna;) poprosze o jakies fajne pasty na kanapki;)
BLANKA
Posty: 15
Rejestracja: ndz cze 05, 2005 2:15 pm

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: BLANKA »

A ja mam przepis na danie wege!
Proste, szybkie i (zadziwiająco) smaczne.

Wystarczą:
-ziemniaki (ugotowane ale jeszcze gorące)
-pomidor cienko pokrojony (1-jak duży,2-jak małe)
-trochę oleju (jakiegokolwiek)
-trochę vegety (lub coś w tym stylu)

I TAK:
(ugnieść ziemniaki widelcem/pokroić)
Dodać wszystko,
wymieszać
i podgrzać, aż zostaną tylko skórki pomidorów i tyle.:)

No i można zrobić w jednym garnku.


[to 1 skutek moich experymentów kulinarnych vege:); przeez 11 lat można coś wymyślić...;)]
FRUZIA już w szczurzym niebie...(9 lip. 2005)
maleństwo LU też...
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

dzisiaj ide na bal chemika... czuje ze bede zapychac jakies salatki z obiadu":) o ile jakies sensowne beda;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”