Lista trujących roślin

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
kaief
Posty: 50
Rejestracja: ndz wrz 03, 2006 9:55 pm
Lokalizacja: Łódź

Lista trujących roślin

Post autor: kaief »

Ha! A ja znam najskuteczniejszy sposób na trujące rośliny - moja mama ;) Żaden z moich ogonków nigdy nie znalazł się nawet w pobliżu doniczki, bo z odległości już nawet 30 cm od kwiatka był przenoszony (i ochrzaniany po drodze ;) ) na jakieś dalsze i bezpieczniejsze (dla kwiatków :P) miejsce. I to jest chyba dobre założenie - lepiej zapobiegać niż leczyć. Czyli po pierwsze - nie dopuszczać szczurów do kwiatów (mieć je cały czas na oku), a jeśli to niemożliwe - usunąć wszystkie rośliny, które wydadzą nam się niebezbieczne (nawet jeśli nie ma ich na liście, ale wydają nam się podejrzane).

Uprzedzając wszelkie pytania - tak, moje szczury zawsze były pod pilną obserwacją i nie - nigdy nie zdarzyło im się poważnie nabroić czy pożreć czegoś, co nie było dla nich przeznaczone (no, może ze dwa razy - jak tata usnął ze szczurasem przed telewizornią ;) ). A jeśli byłam zajęta i np. się uczyłam - zazwyczaj doglądał ich mój tata, który wręcz uwielbia zasiadać do telewizora z kuflem piwa, kawałkiem sera i szczurem na ramieniu - to zawsze były takie "męskie" wieczory (zawsze jakoś trafiają mi się samce ;) )

Pozdrawiam, Karolina

PS. A nie wiecie jak to jest z rosiczkami? Mam trochę maluchów na parapecie i myślę, coby ich gdzieś nie ukryć "na wszelki" ;)
Ostatnio zmieniony pn wrz 11, 2006 12:58 am przez kaief, łącznie zmieniany 1 raz.
Elbereth
Posty: 569
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 4:13 pm

Lista trujących roślin

Post autor: Elbereth »

[quote="kaief"]PS. A nie wiecie jak to jest z rosiczkami? Mam trochę maluchów na parapecie i myślę, coby ich gdzieś nie ukryć "na wszelki" [/quote]
Najlepiej przenieś je w miejsce niedostępne dla szczurasków, dla ich (rosiczek) własnego bezpieczeństwa, żeby nie zostały poszatkowane przez ogony.

http://nepenti.pl/forum/index.php?s=585 ... 51&act=idx forum o roślinach owadożernych, może tam się czegoś dowiesz :roll: .
Szczury są okropne. Uciekają, włażą w miejsca, z których nie można ich wydostać, gryzą swojego właściciela i jego rzeczy, grzebią w doniczkach i wspinają się na rośliny w nich rosnące, załatwiają się gdzie popadnie, urządzają sobie spiżarnię w moim łóżku i w ogóle są paskudne. Ale mimo wszystko mam już osiem i chcę dziewiątego 8) (szczerość wobec siebie ponad wszystko. GMR jest nieuleczalne i trzeba to wreszcie przyjąć do wiadomości 8) ).
Lili_Marleen
Posty: 169
Rejestracja: pn lip 24, 2006 12:12 pm

Lista trujących roślin

Post autor: Lili_Marleen »

[quote="Elbereth"]A co z fiołkami afrykańskimi?[/quote]
w pewnej książce o kotach czytałam, że fiołek afrykański jest trujący. Prawdę mówiąc nie wiem czy to prawda. No, ale jak kotom szkodzi to szczurkom chyba też.
:drap: Hę, może chodzi o to, że sok w lisciach i łodygach fiołka może wywoływać uczulenie? Chyba o to chodzi...
Elbereth
Posty: 569
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 4:13 pm

Lista trujących roślin

Post autor: Elbereth »

Żeby one chociaż były niesmaczne :roll: ... A tak moje paskudy wcinają je jak kapustę :evil: .
Szczury są okropne. Uciekają, włażą w miejsca, z których nie można ich wydostać, gryzą swojego właściciela i jego rzeczy, grzebią w doniczkach i wspinają się na rośliny w nich rosnące, załatwiają się gdzie popadnie, urządzają sobie spiżarnię w moim łóżku i w ogóle są paskudne. Ale mimo wszystko mam już osiem i chcę dziewiątego 8) (szczerość wobec siebie ponad wszystko. GMR jest nieuleczalne i trzeba to wreszcie przyjąć do wiadomości 8) ).
Lili_Marleen
Posty: 169
Rejestracja: pn lip 24, 2006 12:12 pm

Lista trujących roślin

Post autor: Lili_Marleen »

[quote="Elbereth"] A tak moje paskudy wcinają je jak kapustę[/quote]

może mają wielką potrzebę na jakiś składnik zawarty we fiołku? Skoro nic im się nie stało to chyba znaczy, że wszystko ok. Nie mają alergii :khihi: Zdrowe szczurki :thumbleft:
Elbereth
Posty: 569
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 4:13 pm

Lista trujących roślin

Post autor: Elbereth »

[quote="Lili_Marleen"]może mają wielką potrzebę na jakiś składnik zawarty we fiołku?[/quote]
Potrzeby potrzebami, ale mi żal moich roślinek :sad3: . Chyba będę musiała je jakoś zawiesić koło okna, tak, aby szczury nie miały do nich dostępu, bo inaczej nic z nich nie zostanie :sad2: .
Szczury są okropne. Uciekają, włażą w miejsca, z których nie można ich wydostać, gryzą swojego właściciela i jego rzeczy, grzebią w doniczkach i wspinają się na rośliny w nich rosnące, załatwiają się gdzie popadnie, urządzają sobie spiżarnię w moim łóżku i w ogóle są paskudne. Ale mimo wszystko mam już osiem i chcę dziewiątego 8) (szczerość wobec siebie ponad wszystko. GMR jest nieuleczalne i trzeba to wreszcie przyjąć do wiadomości 8) ).
Awatar użytkownika
Chyna
Posty: 600
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 7:03 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Lista trujących roślin

Post autor: Chyna »

A co z liściami z drzew? Takich ogrodowych? (Wiśnia, czereśnia, szklanka, jabłoń).

Bo dałam łodyżkę z liściami szklanki i albo Filip i Kodzio nie gustują w liściach :jezor2:, albo coś z tymi liściami jest nie tak... W sumie to rośliny, nie sądzę, żeby taki liść był trujący. Bo skoro to drzewo owocowe... Jakby się taki liść w owoce zaplątał i by się go zjadło to chyba nic by się nie stało... :|
Obrazek
Filipek [`], Kuodzio Synek M.[`], Oli [`], Frankie [`], Tobiasz[`], Noel[`], Lijam[`], Adrian[`], Robert[`], Artur[`], Gem[`], James[`], Chris ['], Alan ['], Nicky, Lennon, Paul, George
Opaki
Elbereth
Posty: 569
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 4:13 pm

Lista trujących roślin

Post autor: Elbereth »

Chyna, http://szczury.org/viewtopic.php?t=10693 to jest temat o gałęziach, które można dawać, a które nie.
Szczury są okropne. Uciekają, włażą w miejsca, z których nie można ich wydostać, gryzą swojego właściciela i jego rzeczy, grzebią w doniczkach i wspinają się na rośliny w nich rosnące, załatwiają się gdzie popadnie, urządzają sobie spiżarnię w moim łóżku i w ogóle są paskudne. Ale mimo wszystko mam już osiem i chcę dziewiątego 8) (szczerość wobec siebie ponad wszystko. GMR jest nieuleczalne i trzeba to wreszcie przyjąć do wiadomości 8) ).
Awatar użytkownika
Chyna
Posty: 600
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 7:03 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Lista trujących roślin

Post autor: Chyna »

[quote="Elbereth"]Chyna, http://szczury.org/viewtopic.php?t=10693 to jest temat o gałęziach, które można dawać, a które nie.[/quote]

Dziękuję.

Wyjęłam tę gałązkę ze szklanki, listki zostały, już zresztą i tak po klockach.

Za to wstawiłam im drugi korzeń - te korzenie były przeznaczone do akwariów dla ryb a zatem powinny być bezpieczne, bo skoro taki glonojad łazi... Zresztą wymoczone...
Obrazek
Filipek [`], Kuodzio Synek M.[`], Oli [`], Frankie [`], Tobiasz[`], Noel[`], Lijam[`], Adrian[`], Robert[`], Artur[`], Gem[`], James[`], Chris ['], Alan ['], Nicky, Lennon, Paul, George
Opaki
wilczka
Posty: 1
Rejestracja: czw wrz 28, 2006 10:47 pm

Lista trujących roślin

Post autor: wilczka »

:drap: może mi ktoś wyjaśnić kwestię aloesu?
moj poprzedni szczuras zjadł mi kiedyś małego aloesa
po prostu wyżarł go z doniczki (sic!)
(dla wyjaśnienia: oswojone szczurki w miarę możliwości mają u mnie wolną rękę i w klatkach tylko piją, jedzą i czasami nocują)
i wbrew temu, co jest napisane w pierwszym poście
zupełnie ale to zupełnie nic mu nie było
(tego samego nie mogę powiedzieć o kwiatku ;))
poza tym przecież aloes jest rośliną leczniczą dla ludzi oO
gijane
Posty: 162
Rejestracja: śr wrz 06, 2006 3:41 pm

Lista trujących roślin

Post autor: gijane »

zdaje sie, ze leczniczy jest miazsz, a trujaca skorka, albo na odwrot.
Joanka
Posty: 340
Rejestracja: pt maja 27, 2005 4:08 pm

Lista trujących roślin

Post autor: Joanka »

Zdaje się, że właśnie tak. Pamiętam obieranie aloesa, jak kiedyś byłam chora.
A wracając jeszcze do ziemniaków, to surowe są trujące (niekiedy śmiertelnie), szczególnie skórka i to, co płytko pod nią.
Some men like the fishing
And some men like fowling
And some men like to hear
The cannonballs are roaring
Me - I like sleeping
Aurea
Posty: 98
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 7:04 am

Lista trujących roślin

Post autor: Aurea »

[quote="ajlii"]Allium sp. - czosnek[/quote]czosnek!!!!?????????? a niby czemu?
Aurea
Aurea
Posty: 98
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 7:04 am

Lista trujących roślin

Post autor: Aurea »

Własnie sie dowiedziałam od weterynarza zeby nie podawac szczurom sałaty poniewaz za duzo w tym chemii i mimo ze to szczurzy przysmak to moze im zaszkodzic...
Aurea
Elbereth
Posty: 569
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 4:13 pm

Lista trujących roślin

Post autor: Elbereth »

Jak wyhodujesz sałatę u siebie w ogródku, z dala od ulicy i innych tego typu zanieczyszczeń (czyli hodowla w mieście na balkonie odpada :-( ) i nie będziesz nawozić nawozami sztucznymi, ani pryskać chemicznymi środkami ochrony roślin, to można dawać. Sałata wchłania wszelkie trucizny jak gąbka, człowiek to jeszcze jakoś przeżyje, ale wiele razy mniejszy szczurek może zachorować :sad3: .

Szczególnie niebezpieczna jest sałata sprzedawana na wiosnę, jest pędzona, żeby jak najszybciej urosła, często (jeśli nie zawsze) z użyciem wielu środków chemicznych.

http://szczury.org/showthread.php?pid=5405 temat o sałacie 8) .
Szczury są okropne. Uciekają, włażą w miejsca, z których nie można ich wydostać, gryzą swojego właściciela i jego rzeczy, grzebią w doniczkach i wspinają się na rośliny w nich rosnące, załatwiają się gdzie popadnie, urządzają sobie spiżarnię w moim łóżku i w ogóle są paskudne. Ale mimo wszystko mam już osiem i chcę dziewiątego 8) (szczerość wobec siebie ponad wszystko. GMR jest nieuleczalne i trzeba to wreszcie przyjąć do wiadomości 8) ).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”