dobre dania wegetariańskie

Tylko tu pogadasz na różne tematy (prawie bez ograniczeń)!

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Sterylny Marcin
Posty: 80
Rejestracja: sob lis 20, 2004 11:22 pm

dobre dania wegetariańskie

Post autor: Sterylny Marcin »

[quote="Eruntale"]o pfe, do mikrofali?piecyka przy kuchence nie ma?dla mnie ser z mikrofali ma konsystencję gumy i nie nadaje się do przeżuwania...[/quote]
W Grzankach a'la Marcin Sterylny nie ma możliwości innej jak użycie mikrofali. Przykro mi. Trzeba pamiętać jednak, aby poza trybem zwykłym użyć jednocześnie tryb grill.


Mój kolejny boski przepis czyliż:

Jajecznica a'la Marcin Sterylny

Składniki:
Jajeczka
Pieczareczki
Serek (ten sam - pełnotłusty)
Cebula
Czosnek
Sól
Olej

Nagrzewamy olej na patelni.
Kroimy cebulę na części dość drobne i wrzucamy na rozgrzaną patelnie.
Kroimy pieczarki i dorzucamy do cebuli.
Tniemy czosnek jak najdrobniej się da.
Wszystko mieszamy, aby przypalić, to się nie przypaliło.
Dodajemy po chwili czosnek pocięty.
Zostawiamy na chwilkę pieczareczki, cebulę i czosnek, a w tym czasie rozbijamy jajka do talerza (nie mieszamy ich!).
Solimy to, co mamy na talerzu.
Kroimy ser w drobne kawałki.
Jeśli cebula już się zeszkliła mocno, a pieczarki zrobiły się małe i takie brązowe jakby (no wiadomo o co chodzi) to wrzucamy jajka na patelnie i teraz je dziabdziamy.
Ważne, aby to żółte się z tym przeźroczystym (zmieniającym się w białe) wymieszały razem.
Jak już czujemy, że zaraz trzeba będzie opróżnić patelnię to dodajemy ser pokrojony wcześniej i znów szybko mieszamy (trwać to długo nie może!).
Wszystko przerzucamy na talerz i możemy szamać (ew. dosolić, jeśli wcześniej za mało soli dodaliśmy)

Dzięki takiemu rozplanowaniu jajecznicę tąże robi się szybko wyjątkowo, a w smaku to zdecydowanie pyszna oczywiście jest.

Poznaliście dwa z trzech moich najważniejszych przepisów.
Zostało jeszcze spaghetti a'la Marcin Sterylny. Gdy zaznajomicie się z przepisem na nie, to będziecie mogli nazwać się super kucharzami.

Jakby, co to wyrwiecie mnóstwo facetów/lasek na te dania wykwintne i w ogóle będzie super.
pomarańczowy jelcz
Posty: 1868
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:40 pm
Kontakt:

dobre dania wegetariańskie

Post autor: pomarańczowy jelcz »

A co z gulaszem sojowym a`la Mama Sterylnego Marcina? :wink:
['] Kubuś ['] Groszek ['] Gucio ['] Pan Przytulak
Sterylny Marcin
Posty: 80
Rejestracja: sob lis 20, 2004 11:22 pm

dobre dania wegetariańskie

Post autor: Sterylny Marcin »

[quote="pomarańczowy jelcz"]A co z gulaszem sojowym a`la Mama Sterylnego Marcina? :wink:[/quote]
Moja mama się nie udziela na forum. ;P
pomarańczowy jelcz
Posty: 1868
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:40 pm
Kontakt:

dobre dania wegetariańskie

Post autor: pomarańczowy jelcz »

Makaron z cukinia (na jedna-dwie osoby):
Nastawiamy wode na makaron,w miedzyczasie kroimy jedna cebule w drobna kostke, trzemy na duzych oczkach jedna (srednia) cukinie, obieramy czosnek.
Gdy woda wrze wrzucamy do niej makaron (ja preferuje kokardki lub wstazki), a na patelnie wlewamy olej i podgrzewamy. Wrzucamy cebulke, gdy sie zeszkli dodajemy cukinie i posypujemy wegeta. Przykrywamy na kilka minut. Przed koncem duszenia dodajemy czosnek i przyprawy wloskie. Po wylaczeniu mozna zagescic sos smietana lub pasta z soczewicy. Mozna tez z nich zrezygnowac na rzecz duzej ilosci masla (pyszne i tlusciutkie ^^).
Chudzielce posypuja startym serkiem, grubaski siedza i zazdrosza ;]
Czesc cukinii mozna zastapic pieczarkami.

Nalesniki z warzywami:
Robimy ciasto nalesnikowe :wink: (jajko,mleko,woda,maka plus przyprawy wloskie i troche wegety,mozna dodac sezamu).
Smazymy sliczne nalesniczki a w miedzyczasie zagotowujemy wode- wrzucamy troche (niecala garsc) zielonej soczewicy i gotujemy 15- 20 min, dorzucamy po tyle samo (z mrozonek) fasolki szparagowej i marchewki z groszkiem (czy czego tam nie znajdziemy) oraz drobno pokrojone ja dalam swieze) brokuly - troche wiecej niz garsc.
Szybko zagotowujemy. Kroimy dwie cebule i kilka (ok5) pieczarek trzemy na tarce. Wrzucamy na patelnie cebulke,potem pieczarki,potem ugotowane,odcedzone warzywa (mozna tez dac pokrojona cukinie). Krotki czas dusimy pod przykryciem. Smietane wymieszana z pasta z soczewicy i przyprawami (standart: wloskie + wegeta + pieprz) hartujemy z zawartoscia patelni. Mieszamy, napelniamy nalesniki (przed zwinieciem mozna dodac zoltego sera) i zwijamy (najlepsze ruloniki, inaczej nam sie wysypie.
Mozna odsmazac na patelni

Nalesniki dla odwaznych... :wink:
Procedure z robieniem nalesnikow powtarzamy (ale bez przypraw) i do srodka ladujemy dzem z zurawiny i pokrojony cienko camembert.
Podgrzewamy.


Nalesniki z tofu (sposob na wykorzystanie resztek):
Zostalo mi pol krazka tofu (Polgruntu) ze sniadania wiec zmiksowalam je z jajkiem,mlekiem i woda,dodalam maki i sezamu.
Po usmazeniu napelnilam warzywami po chisnku.
['] Kubuś ['] Groszek ['] Gucio ['] Pan Przytulak
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

dobre dania wegetariańskie

Post autor: Mycha »

Jak się zbiore to coś napiszę :)

Dobry opis dała dziewczyna która napisała "bonusik" :lol:
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

hej! słuchajcie nie jem mięsa od jakiegoś czasu a juz elniam zasadniczy blad moja dieta powoli staje sie mało urozmaicona- a przez to niepelnowartosciowa. wiem ze wielu z was jest wegetarianinami- prosze o ciekawe, nietrudne szybkie i PRZEDE WSZYSTKIM SPRAWDZONE przez was przepisy;) z góry dzięki;)
pozdrawiam

Tematy scalone.
/ mod. Lulu
Ostatnio zmieniony ndz lut 18, 2007 2:19 pm przez Lulu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: yss »

hm. ja bardzo lubię potrawkę z soczewicy. [też nie jem zwierząt. już z 7 lat?]
bierze się zieloną soczewicę [wit. B12!]. soczewicę wrzuca się do zimnej, osolonej wody [w stosunku chyba 1:1,5, ale ja zawsze to robię na oko.] można pomoczyć parę godzin, ale nie trzeba. ja nie moczę. gotuje się to, od momentu zagotowania jakieś 25 - 30 minut [jesli moczysz, to mniej.]

jak to sobie pyrczy, dodaję:
czosnek świeży
ostrą paprykę
kilka plasterków marchewki
majeranek
troszkę bazylii z tymiankiem
troszkę pieprzu.
można dać trochę oliwy lub oleju np z pestek winogron
pod koniec [parę minut] glony wakame [najlepsze chyba źródło żelaza.]
ewentualnie gotować w mniejszej ilości soli, ale na koniec dodać miso jęczmienne.

jak się ugotuje, jest gotowe :) można to rzucić na ryż, albo na chleb, albo na kaszę. chyba, że się ktoś bawi w dietę haya - wtedy je się osobno :)
____________________________________________________________________________
smażone ziemniaki

ugotowane w mundurkach ziemniaki kroi się na plastry ok. 1 cm i smazy z dodatkiem ostrej papryki, oregano lub majeranku, pieprzu i soli. można też takowe upiec :) mozna też posypać już na talerzu odrobiną startego sera żółtego.
____________________________________________________________________________
spaghetti [sos robi się następująco:]
marchewka
+ po trochu z reszty ogólnej włoszczyzny - jak na zupę. :) ale ja np daję mniej selera i pietruszki, bo mają bardzo silny smak. przewaga jest marchewki :)
oregano
papryka [osssstra :)]
pieprz, sól, ew. miso jęczmienne
można dodać glony. ja uwielbiam i dodaję praktycznie do wszystkiego :)
+kropelka oliwy

wszystko gotuję w małej ilości wody. najlepiej tak, żeby woda odparowała i został sos o właściwej konsystencji. potem tylko machnąć makaron, zmiksować sos [acz niekoniecznie, jeśli nie masz czym - możesz porozgniatać widelcem pod sam koniec gotowania, żeby to się ładnie scaliło, albo użyć gnieciucha do ziemniaków puree] nałożyć sos, posypać odrobiną sera i zjeść.
trudno rozpoznać brak sosu pomidorowego. [pomidory na ciepło są kwasotwórcze -->hay]
__________________________________________________________________________
bardzo polecam zaopatrzenie się w wodorosty :) smakują troszkę rybnie - kiedyś spróbowałam zrobić podróbkę śledzi w oleju :> namoczone w zimnej wodzie glony, cebulka, troszkę oleju z pestek winogron, sól, pieprz, schłodzić. bardzo pyszne :D
__________________________________________________________________________
oprócz tego polecane surówki - tarta marchew, jabłka + buraczki [takie ciemne, "dojrzałe", te jasnoczerwone w środku są zbyt zasadowe i wykręcają gębę] biała rzodkiew + jabłko, kapusta +marchewka +majonez, pieprz, trochę soli.... [uwaga dla wegan: jest przpis na majonez sojowy, mogę poszukać na życzenie]
deser z posiekanego grapefruita z orzechami, prażone lub surowe ziarno słonecznika lub dyni itd.

wystarczy na dziś? :D
Ostatnio zmieniony pt lut 09, 2007 11:49 am przez yss, łącznie zmieniany 1 raz.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

taaak:D dziekójem:D
Alispo
Posty: 473
Rejestracja: śr sty 14, 2004 10:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Alispo »

oooh,nie mam czasu sie rozpisywac,popieram wspomniana soczewice;)oj i ciecierzyce,mniam..polecam wszelkie kotleciki ze straczkowcow
nie wiem czy znasz stronke puszKKKA,jest tam mnostwo przepisow,polecam tez Kuchareczke ,teraz tez w wersji papierowej w Empikach i kioskach Ruchu:)w ogole ksiazki polecam np.700 przepisow kuchni weganskiej-mnostwo pysznosci.
a propos spaghetti to polecam z granulatem sojowym(wymieszanym z koncentratem pomidorowym,przyprawkami),moja rodzina nie uznaje juz miesnego,mimo ze to naprawde prawdziwi miesozercy,a to uwielbiaja:D
Ja jeszce wszedzie wciskam tofu,jestem od niego uzalezniona;)a jeszcze bardziej moj ukochany-tez vegus:)
Ostatnio zmieniony pt lut 09, 2007 2:03 pm przez Alispo, łącznie zmieniany 1 raz.
zostaly tylko koty i papugi....
[']: Rocky,Gaja,Gryzelda,Maja,Doti,Arka i Tosia
http://tailending3.blog.pl
http://www.empatia.pl
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: yss »

alispo: granulat ok, ale mnie sumienie gryzie jak mam komuś polecić łączenie białka ze skrobią :) i jeszcze gorace pomidory :) [chociaż jadłam latami, ale już nie jem.] dlatego podałam warzywny sos, bo na sojowo - pomidorowy w sumie łatwo wpaść samemu :) zaleta: granulat sojowy na sucho bardzo smakuje szczurkom :) polecam makarony razowe! albo warzywne. rewelacja :)
do takiego spaghetti można też dodać np podsmażone drobno krojone pieczarki. i wtedy smażymy razem z czosnkiem i dodajemy :D a nawet jeszcze z cebulką. czosnek smażony z cebulką ma szczególnie upajający aromat [kucharz mi kiedyś podpowiedział]. w ogóle trzeba jeść jak najwięcej owoców i warzyw, i potrawy z nich, zaraz po tym różne kasze, razowe pieczywo itd, potem dopiero idą strączkowe - i różne nabiałowe i orzechy. :)

...

głodna się zrobiłam!!!!
grrrrrr
ten się nie myli, kto nic nie robi
Alispo
Posty: 473
Rejestracja: śr sty 14, 2004 10:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Alispo »

o tak,wazne razowe produkty,nie swinstwa z bialej maki.i przede wszystkim warzywka,nie zajadac sie nabialem,jak to czesto swiezo upieczone wegusy robia i na dobre to nie wychodzi(i nie mowie tego dlatego,ze jestem weganka;),po prostu najwazniejsze sa warzywa i owoce.a to przeciez wielkie bogactwo,mozna z tego zrobic co sie zechce:)smacznego;)
zostaly tylko koty i papugi....
[']: Rocky,Gaja,Gryzelda,Maja,Doti,Arka i Tosia
http://tailending3.blog.pl
http://www.empatia.pl
Awatar użytkownika
kinga1991
Posty: 146
Rejestracja: pt gru 15, 2006 8:13 pm
Lokalizacja: Ruda Śląska

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: kinga1991 »

Też nie jem mięcha już ze 2 lata :P wejdź tutaj http://www.pychotki.pl/gotowanie/68/Dan ... %C5%84skie tam jest dużo świetnych przepisów :P
Kinga1991 
http://kinga1991.fotosik.pl/albumy/147307.html
Moi chłopcy :*

http://www.kinga1991.fotosik.pl 
>>looknij czasem<<
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: krwiopij »

A ja biedna odkąd w akademiku mieszkam, zupełnie straciłam serce do gotowania... :? Może dzięki Wam znów zacznę porządnie jeść, bo ostatnio samymi śmieciami się żywię. A mięsa nie jem już od 7,5 roku. :)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Livonia
Posty: 650
Rejestracja: sob maja 15, 2004 6:57 pm
Lokalizacja: Poznań

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Livonia »

ale mi wlasnie chodzi o WASZE ulubione przepisy;)linki to ja umiem znalesC:)hihi tam jest duzo przepisow az za wiele:) jak na poczatek.podajcie chociaz jakie robicie z w.w stron. ale dziekuje za odzew. jak przyjade do pzń napewno cos przyrzadze:)
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

RE: dobre dania wegetariańskie

Post autor: Lulu »

Mam nadzieje, ze wybaczycie, ze ja jako miesozerca Wam sie do tematu wprosze Obrazek ale nie tylko miesem zyje i dania wegeterianskie tez lubie. Do tego meza mam co wege byl 5 lat. "Byl", bo niedawno zaczal jesc ryby - miesa nadal nie tyka.

Wspomniana wyzej PuszKKKe bardzo lubie glownie za wyszukiwarke, bo patrze co w domu mam, mysle co z tego chce zrobic (czy na cieplo, czy salatke) i wyszukuje mi duzo przepisow.
Stamtad chyba robie najczesciej sałatke z soczewicy. Jako, ze kucharka ze mnie nie najlepsza to im mniej skomplikowane tym lepiej.

Z rzeczy tu wymienionych bardzo mi przypadl do gustu ten przepis i pewnie jakos w tym tygodniu go wyprobuje.
No i wszystkie podane przez yss :) brzmia swietnie!

Dla zabieganych moge jeszcze polecic 'Zupy Babci Zosi' firmy SyS. Z opakowania:
W naszej rodzinie panuje przekonanie, ze najlepsze zupy na swiecie gotuje BABCIA ZOSIA. Sekretem jej kuchni jest to, ze uzywa tylko naturalnych produktow, bo jak twierdzi - naturze nie mozna dorownac.
Twierdzenie to jest zgodne z filozofia naszej firmy, zajmujacej sie uprawa i przetworstwem warzyw. Do produkcji uzywamy suszonych warzyw oraz takich produktow, jak ryz, kasza itp. Doprawiamy do smaku ziolami i sola. Wyelminowalismy wszelkie konserwanty, chemiczne wzmacniacze smatu i aromaty.
Pelni domowej zupie rownac sie oczywiscie nie moze... ale jest wyjatkowo pyszna i z cala pewnoscia zdrowsza od innych gotowych zup... no i oczywiscie Zupy Babci Zosi sa wegetarianskie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”