Szpinak

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Joanka
Posty: 340
Rejestracja: pt maja 27, 2005 4:08 pm

Szpinak

Post autor: Joanka »

Mam tu takie duże ładne zielone liście, ale ogarniają mnie wątpliwości. Czytałam na forum, że dajecie szczurom szpinak i że go bardzo lubią. Ale przecież szpinak, podobnie jak szczaw, zawiera duże ilosci kwasu szczawiowego, a szczury, jak wiadomo mało piją i nie wiem, czy taka dieta nie zaszkodzi im na nerki.
Jak myślicie?
Some men like the fishing
And some men like fowling
And some men like to hear
The cannonballs are roaring
Me - I like sleeping
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Szpinak

Post autor: Ania »

Moja Zuzka pije sporo (szczególnie dużo, jeśli doliczyć wodnisty pokarm jak gerber, jogurt, nutridrink). Szpinak dostaje raz na jakiś czas - rzuca się na niego z wielkją ochotą. Gotuję dla Niej 5 minut, oddzielam od "mojej" części, do Jej szpinaku dodaję troszkę jogurtu naturalnego (dla szybszego schłodzenia i dla smaku) i podaję. Swój później przyprawiam ;-)
Myślę, że taki szpinak podawany w ramach rozsądku (nie codziennie, nie co dwa dni ale np raz na tydzień) nie zaszkodzi. Szpinak pomijając kwas szczawiowy - ma też pozytywne właściwości jak choćby kwas foliowy (wit. z grupy B), działa bardzo dobrze na tworzenie krwinek czerwonych - żelazo (na anemię chociażby). Świetnie się sprawdza przy przesileniach (czyli teraz jest dobra pora).
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
nikitka
Posty: 155
Rejestracja: pn mar 19, 2007 11:59 am

Szpinak

Post autor: nikitka »

Czy mogę dać ugotowany szpinak szczurkom, nigdzie nie znalazłam nic o szpinaku ;-) dodam, że szpinak jest ugotowany z czosnkiem, ale bez przypraw i tluszczu, bo to potrawa dla mojej małej córki.
Ostatnio zmieniony czw mar 29, 2007 8:51 pm przez nikitka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: Szpinak

Post autor: yss »

a bez soli? :D
daj surowy. u mnie byłby rozrywany. jeśli surowy nie przejdzie, możesz trochę dać gotowanego, ale ze szpinakiem i szczawiem moim zdaniem trzeba uważać - zawierają szczawiany :) czyli można, ale niedużo. :)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: Szpinak

Post autor: limba »

Ja daje mrozony (podgrzany z odrobina czosnku, mleka i jajka) badz swiezy zblanszowany, badz surowy.
Powiem szczerze ze z czosnkiem lepiej moim smakuje.
Tez nie za czesto.
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2007 8:15 pm przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

RE: Szpinak

Post autor: Lulu »

Ja jak robie szpinak i mam w palanach dac szczurom to w ogole go nie przyprawiam ;) nawet czosnku nie daje, a i tak smakuje im nieziemsko.
W sezonie dostaja swiezy tylko umyty.
Ale jak yss dobrze wspomniala przy podawaniu szpinaku bardzo wazna jest zasada 'co za duzo to niezdrowo' i trzeba kontrolowac ilosc podawania tego szczurakom.
nikitka
Posty: 155
Rejestracja: pn mar 19, 2007 11:59 am

RE: Szpinak

Post autor: nikitka »

dzieki, szpinaku nie dałam ;-) doadałam soli jajka i mleka i sami zjedlismy bo moze one za malutkie na takie cuda :hoprat:
ale na przyszłość będę wiedziała, ze mogę troszkę dać surowego najlepiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”