strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: syntonia »

Jest mnóstwo tematów na temat skóry, strupków i wypadających włosów, ale ciężko wszystko przejrzeć, a ja akurat nie znalazłam niczego co, by pasowało do mojego przypadku. Ewentualnie proszę mnie odesłać do odpowiedniego tematu ;)
Dzisiaj zauważyłam u mojego młodszego szczurka strupki. Nie jest ich dużo, kilka na karku. Tylko te strupki są dziwne, bo się robią w otworach włosa, z później razem ze strupkiem odpada kępka włosków. Nie drapie się zbyt często, więc go chyba strasznie nie swędzi. Tylko piszczy jak się go dotyka (ciężko stwierdzić czy to z tego powodu, czy tak po prostu, bo od zawsze był piskwa). Nie wiem czy to możliwe, że on sam się tak podrapał, bo ma ostre pazurki. Więc co to może być? Jakiś stan zapalny, grzybica? I jak to ewentualnie leczyć? Boje się iść do weterynarza. Mam blisko do weta i to podobno najlepszego w mieście, ale nie wiem jak z leczeniem gryzoni, a nie chcę zaszkodzić szczurkowi. Mieszkam niestety na zadupiu.
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: Paul_Julian »

Mi się wydaje , ze to może być grzybica, chociaż w temacie o grzybicy znalazłem tylko o plamkach. Może świerzb ? Zobacz jak wyglądają uszka, czy sa tam jakies krostki. Generalnie to może sie tez tak wydawac , że to strupki sa tylko w pochewkach włosa, wiadomo, ze jak jest strupek , to wtedy wypadają włoski razem ze strupkiem.
No chyba , ze masz łysolka , czytałem , ze one mają problemy z wrastaniem włosków. Chyba dobrze by było odizolowac szczurka i dać na niealergiczne podłoze (nie wiem na czym jest). A do weta nie bój sie isć , tylko zapytaj co podaje , zeby nie podał frontline ( trujący dla szczurów).
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: syntonia »

Nie wydaje mi się żeby to był świerzb. Krostek żadnych nie ma. Szczuras to zwykły kapturek. Jako podłoże mają żwirek bentonitowy, więc to też raczej nie jest wina ściółki. Może rzeczywiście mi się wydaje, że te strupki są tylko w pochewkach włosa. Skóra ogólnie dość zdrowo wygląda. Zastanawiam się czy to nie wina tych ostrych jak brzytwa pazurek. Wystarczy, że go wezmę na ręce i już zostają ślady. Nie potrafię mu ich obciąć, bo się za bardzo wyrywa. Oglądałam starszego i nie ma żadnych zmian skórnych. Gdyby to był świerzb czy grzybica to przypuszczam, że drugi już, by się zaraził.
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: Paul_Julian »

Może faktycznie to wina pazurków .Spróbuj mu chociaż obcinać po jednym pazurku "na raz" . U moich najwiekszych wiercipięt daje się tylko kilka pazurków na raz . Trzymam szczura przytulonego do brzucha , łapkę wystawiam między swoimi palcami i używam cążek. Moze popros kogoś o pomoc, zawsze to łatwiej na 4ry ręce :)
Najlepiej jakby wet przyciął pazurki i ząbki. Zrobi to szybko i sprawnie, a zwierzaki często siedzą grzecznie u weta :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: syntonia »

Spięłam się, założyłam rękawiczki i przy kilku podejściach udało mi się większość pazurków skrócić :D Widać, że maluch ma mnie na dzisiaj wyraźnie dosyć ;) Poobserwuję jeszcze czy rozdrapuje strupki i najwyżej po weekendzie pójdę do weta. Mam nadzieję, że to nic poważnego.
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: syntonia »

Przyjrzałam się dokładnie tym strupkom i chyba rzeczywiście mi się tylko wydawało, że są w otworach włosków. No i zaważyłam, że jest ich trochę więcej. Za uchem i na grzbiecie. Byle to nie był świerzb. Myślę, że temat można scalić z jakimś istniejącym żeby nie robić niepotrzebnego bałaganu. Przeczytałam na spokojnie różne tematy o strupkach i ciężko samemu postawić diagnozę, więc raczej wizyta u weta będzie konieczna.
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
Awatar użytkownika
isia28
Posty: 317
Rejestracja: sob sty 31, 2009 5:34 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: isia28 »

nie wiem czy to to samo , ale moja malutka tez miala takie strupki. jak ja dostalam miala piekna siersc a po miesiacu zaczely sie strupki i tez wypadała siersc w tym miejscu.siedziala w żwirku benku , nie widzialam zeby sie drapala. dałam jej teraz trociny, codziennie rano przecieram rivanolem ( bardzo delikatnie pałeczka do uszu tylko w miejscu strupkow) i nakladam na noc malenkie ilosci masci triobiotyk. minely dwa dni i jest znaczna roznica. strupki sa malenkie , nie ma zaczerwienienia
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: nausicaa »

a może to od przebiałczenia? podajesz szczurkowi dużo jogurtów i produktów mlecznych? ewentualnie jakiś stres- moja Duża tak miała, zanim dostała towarzyszkę i od tego, że za bardzo ją rozpuściłam na jogurtach. jeśli to grzybica/świerzb, to drugi szczurek też powinien juz się zarazić, więc obserwuj. albo alergia na coś do jedzenia, ale to już dość trudno stwierdzić.

możesz poszukać w necie zdjęć świerzb,jeśli szczurek go ma, w sierści powinny byc takie żółte długie "cosie"- to jest świerzb, który napił się krwi.u moich nie było świerzba na uszach nigdy, zwykle tylko w sierści dało się znaleźć egzemplarze
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: syntonia »

Po obcięciu pazurków strupki się ładnie goją i już praktycznie zniknęły :) Nawet obyło się bez wizyty u weta i podawania leków. Cieszę się, że to nie było nic poważnego, bo wiem jak źle zdiagnozowana choroba skóry może się długo paprać. Teraz regularnie przeglądam moim panom sierść i gdy wypatrzę coś podejrzanego to już im weta nie odpuszczę :D Dzięki wszystkim za rady.
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: Paul_Julian »

To moze faktycznie to były takie małe zadrapania od za długich pazurków ? Najwazniejsze, ze zniknęły :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
syntonia
Posty: 451
Rejestracja: pn lis 23, 2009 2:42 am

Re: strupki w otworach włosów i wypadające kępki

Post autor: syntonia »

Tak mi się wydaję, że to tylko zadrapania, bo inaczej nie zagoiłoby się tak szybko. Wyglądało to nieciekawie, dlatego troszkę spanikowałam. No, ale morał z tego taki, że trzeba przycinać szczurkom pazurki jak są za długie, nawet jak jest to nie lada wyzwanie ;D
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem."
Arthur Schopenhauer

[*] Smrodzio - na zawsze w moim serduchu [*][/b] [/i][/color][/size]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”