TYLBIAN jak to podawać?

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Alessa
Posty: 146
Rejestracja: wt mar 03, 2009 11:45 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: TYLBIAN jak to podawać?

Post autor: Alessa »

Ale tak sobie myśle może krwiopij podaj nazwy leków które były podawane szczurkom z formy zastrzykowej ,do pysia.Oczywiście na naszą odpowiedzialność i sprawdzenie.
Ze mną - wspomnienia
Za TM Sherlock[*], Wathson[*],Roland[*], Edek[*], Filip[*], Zuza[*] Lola [*]. .. Bazyl[*]...Fibi[*] Cleo[*] oraz Agrest - moje kochane słoneczka
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: TYLBIAN jak to podawać?

Post autor: krwiopij »

Przyznam bez bicia, że pewna jestem tylko dwóch - enrofloksacyny właśnie (to Baytril był na 99%) i Combivitu. Poza tym było coś jeszcze, ale to dawne czasy i po prostu już nie pamiętam... :(
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: TYLBIAN jak to podawać?

Post autor: merch »

tylosyna ( biotyl ) mozna podawac doustnie forme iniekcyjna
furosemid j.w
baytril j.w.
ivermectyna j.w.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Alessa
Posty: 146
Rejestracja: wt mar 03, 2009 11:45 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: TYLBIAN jak to podawać?

Post autor: Alessa »

No to mamy przydatny zestaw leków,które można podawać bezboleśnie ;D tylko jakie dawkowanie? tak jak w tabeli leków?
Ze mną - wspomnienia
Za TM Sherlock[*], Wathson[*],Roland[*], Edek[*], Filip[*], Zuza[*] Lola [*]. .. Bazyl[*]...Fibi[*] Cleo[*] oraz Agrest - moje kochane słoneczka
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: TYLBIAN jak to podawać?

Post autor: ol. »

Mam tylozynę w proszku - Tylosulfan (proszek do stosowania w wodzie dla gołębii) - jedyną znaną przez lekarza formą podania jest rozpuszczenie w poidle, ale to wiązałoby się z koniecznością oddzielenia szczura od stada, a tego chciałabym uniknąć.
Czy można ten lek podać do zjedzenia jednorazowo ? Chodzi mi o to, czy większe stężenie na jeden raz nie będzie szkodliwe ?
Podobno to bardzo silny lek.

Byłabym też wdzięczna za wyjaśnienie co znaczy tylozyna winian - której w 1 g preparatu jest 0,1 g, a co tylozyna zasada, której jest tam 0,085 g ? Którą formą kierować się omierzając moje 11 mg substancji czynnej na kilogram szczura ?

W skład leku wchodzi też 0,4 g sulfadymidyny sodowej (w 1 g) - kolejna zagadka :-\
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: TYLBIAN jak to podawać?

Post autor: ol. »

Z musu zgłębiłam się w temat, wynotowałam postacie tylozyny na rynku i wyliczyłam ich dawki dla szczurów. Z góry mówię, że laikiem jestem, więc przydałaby się weryfikacja przez kogoś mądrzejszego.

Z tabeli leków szczur powinien otrzymywać 10mg/kg ciała (mój waży 200 g więc powinien dostać 1/5 wcześniej wyliczonej dawki, a przy okazji wyliczyłam też na szczura przeciętnego 330 g – 1,3 dawki i 500 gramowego – ½ dawki )

Biotyl 50 – płyn do iniekcji, w 1 ml zawiera 50 mg składnika aktywnego,
czyli 1/5 ml (8 kresek insulinówki) na 1 kg szczura (dla małego szczura 1,6 kreski, średniego – 2,6 kreski, większego – 4 kreski)

Tylbian 20 % - do wstrzykiwań w 1 ml ma 200 mg tylozyny (na veterynaria.pl podają, że 220, ale to chyba błąd, producent informuje, że 200 i na to wskazuje nazwa – 20%)
czyli na kilogram szczura: 200 mg / 10 mg = 20 dawek, czyli 40 kresek insulinówki / 20 = 2 kreski
(dla małego – 0,4 kreski, dla średniego 0,7 kreski, dla większego 1 kreska)

W tym momencie marzą się wyrośnięte szczury ;), bo dalej jest jeszcze trudniej:

Tylbian w proszku - w 100 g zawiera 11 g tylozyny,
obliczenia już były wyżej, tylko podsumuję, że na małego szczura trzeba odmierzyć mniej niż 0,02 g (dokładnie 0,018 g), średniego - 0,03 g, większego – 0,045 g

Tylosulfan – saszetki 5 g, też w proszku, który oprócz tylozyny 0,1 g winianu (a odpowiednio 0,085 zasady – nadal nie udało mi się ustalić do której postaci się odnieść obliczając dawkę, więc przyjęłam uśrednione 0,092 g substancji czynnej w 1 g), zawiera też sulfadymidynę sodową 0,4 g. Suldadymidyny są dozwolone u szczurów, trudno jednak powiedzieć w jakiej dawce, występującą w mixie sulfamethoxazole/trimethoprim, który podaje się 33 mg/kg.
obliczenia tylozyny na 1 kg szczura – 0,1 g to 100 mg, potrzebne jest 10 mg czyli 0,01 g
(mały - 0,002 g, średni – 0,003 g, większy – 0,005 g) Z moich wyliczeń wynika, że ilość sulfadymidyny w dawce jset ciut większa niż w/w 33 mg/kr, ale nie aż tak wiele, w moim lichym osądzie – do przyjęcia.


W sumie najłatwiej podać formy iniekcyjne, zawłaszcza Biotyl ładnie się dawkuje. Jest jednak jedno ale na stronie producenta Tylbianu napotkałam informację „Tylozyna jest niestabilna w środowisku kwaśnym (pH<4) tworząc desmykozynę.” Co to takiego i jakie ma właściwości nie mam pojęcia (znalezione strony są tak dalece specjalistyczne, że nic z nich nie rozumiem), ale w żołądku, przynajmniej ludzkim, takie ph występuje, a samo określenie „niestabilna” trochę zbija z tropu.
Wiem, że wcześniej podano, ze forma injekcyjna może być stosowana doustnie więc chyba i tak będę się tego trzymać, chciałam tylko zasygnalizować problem.
O ile dziś w aptece nie poporcjują mi odpowiednio Tylosulfanu, postaram się o Biotyl.



strony, na których sie opierałam:
http://www.veterinaria.pl
http://www.biowet.com.pl/produkty.php?go1=1287
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”