[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
sallmuska

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: sallmuska »

moj Morfik tesz ma taka skurjke pomaranczowom i sie strasznie drapie, bylam dzis u doktorki i powiedziala ze to uczulenie chyba i dala mu zaszczyka (Morfik zniosl go dzielnie) :D ale w sumie troche jakos sie o niego bojem :(
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

Neris - lysienie i swedzenie to najczesciej objawy awitaminozy badz alergii pokarmowej.
Szczuras moze byc uczulony na bialko (skrobia), zawarte w:
- mleko
- mieso
- ryz
- ziemniaki
- fasola
- groszek
- makaron
- jajka
I wszelkie produkty tworzone z ktoregokolwiek wyzej wymienionego skladnika. W tym celu eliminuje sie z diety wszystko, co zawiera bialko. Jak szczur powrooci do formy mozna na nowo wprowadzac po jednym pokarmie i do 24 godzin upewnic sie, ze sie nie drapie. Jesli sie drapie - jest uczulony.

Co do awitaminozy - obowiazkowo vibovit (1/10 do 1/8 torebki dziennie) - mozna rozpuscic w wodzie, jednak sam proszek szczury tez chetnie wcinaja.
Lysienie u szczura bardzo czesto jest oznaka braku witamin, tak samo jak u mlodego szczura nierownomiernie rozlozone ciemne plamki na ogonie.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: oliwi@ »

Hmmm... temat juz troche ucichł ale proszę o pomoc. Mój Miki drapie się w te same miejsca (za uszami jakiś centymetr) i nie ma jakiegos innego koloru skóry ale ma dwa małe strupki. Aniu !! Ty pisałaś o vibovicie 1/10 torebki na dzień ... Będe mu to podawała ale oprócz tego czy moge podawać szczurkowi wapno ?? Jeśli tak to jakie ilości ... Słyszałam ze wapno jest dobre na uczulenia. Proszę o pomoc bo u mnie w okolicy nie ma weta co znałby się na szczurach :(
Agatra
Posty: 120
Rejestracja: czw lip 17, 2003 2:27 pm

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Agatra »

layla tez ma 3 strupki na łopatce. Pazurki ma CHYBA w porządku. Dodatkowo w koło noska ma taką brunatną wydzieline przypominająca krew. dzisiaj ide do weta
['] Layla [']
['] Lloyd [']
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

Oliwio
Ja podaje swojemu alergikowi wapno (1/4 tabletki musujacej do lapy) - szczur wcina. Do dostania w aptece - najlepiej nie rozpuszczac, szczur wtedy nie wyopije (babelki wleca mu do noska).
Proocz tego mozesz smarowac szczurasa manusanem. Manusan do dostania jest w aptece, lepiej jest jednak zakupic mala dawke u weta albo od jakiegokolwiek lekarza, ktory myje rece manusanem (srodek do chirurgicznego mycia rak) - dntysta, chirurg, pielegniarka...

Manusan ma dzialane silnie odkazajace, bakterio- i grzybicobojcze. a mokre cialko szczura wcierac manusan jak szampon - okolo trzy minuty, potem dokladnie umyc (NIE WOLNO zamoczyc ani uszu ani oczu szczura - nawet w wodzie bez manusanu bez splukiwania - odrobina plynu moze sie dostac i uszkodzic blony sluzowe).
Jesli ranki sa przy glowce - ta czesc cialka smarowac samym manusanem - bez moczenia - nalozyc np na patyczek z wacikiem i wcierac miejscowo przez okolo 1 minute, pozostawic, nie splukiwac, szczur bedzie lizal jednak moim maluchom nie zaszkodzil lek na zoladek wiec nie ma obaw.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
cycha

ja tez mam pytanko...

Post autor: cycha »

ja mam 2 szczurki, ale trzymam je w osobnych klatkach. oba sie strasznie drapią i mają tak jaby brudne ogonki. są one szare. boniek jest starszy,a jego siersc jest z pomaranczowym naloten. na dodatek ma sturpy za uszkami. boje sie ze mają jakies pasozyty, bo w wakacje czest wychodzily na dworek. czy da sie z tym cos zrobic?
senfi

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: senfi »

tak, mój szczurek ostatnio przeszedł kurację antybiotykiem z powodu ropnia na głowie, raz wet musiał go kłuć dwa razy, bo tak się wyrywał... w tym czasie zaczął się strasznie drapać w miejsce trochę poniżej kręgosłupa, gdzieś tak w połowie ciałka... może go wet zadrasnął? dostał na to prawdopodobnie manusan...ale wczoraj wieczorem zdrapał sobie strupek razem z sierścią :shock: i ma ranę długości 1 cm na 0,5 cm... idę do weta, a na razie manusan i może wapno... :(
Awatar użytkownika
Mageda
Posty: 654
Rejestracja: sob mar 29, 2003 12:08 pm
Lokalizacja: Białystok/Zambrów

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Mageda »

a czy właśnie na takie rozdrapane strupki do krwi można polać wodą utlenioną ? mieszkam w małym mieście do weta nie mam dostepu:(
Zuzia i Filutka - w szczurzym raju ....
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

Mozna - ale rozcienczona - 1 lyzka wody utlenionej na 10 lyzek wody przegotowanej - przemywac kilka razy dziennie do zagojenia.

W aptece mozesz kupic MANUSAN, dostepny bez recepty, to plyn, ktorym nalezy smarowac ranki.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ALINKA

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: ALINKA »

Witam.

Moja szczurcia często się drapie a co za tym idzie ma strupki. Poszłam z nią do weta i przez trzy dni dostawała w zastrzyku Enrobioflox i Dexamathasene (mam nadzieję, że dobrze napisałam :o ). Jest podejrzenie uczulenia, więc ograniczyłam jadłospis szczurci do nasionek, owoców i warzyw. Narazie zmian nie widać :( . Czy ktoś może mi coś poradzić?

ALINKA :huh:
ALINKA

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: ALINKA »

Witam ponownie.

Dzisiaj zauważyłam, że strupki i ranki pomału się goją, ale na grzbiecie pojawiła się łysinka :unsure:

ALINKA
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

1. Antybiotyki wyniszczają organizm, bardzo często plo kuracji antybiotykowej szczurowi wypada sierść
2. Podawaj szczurowi jak najwięcej witaminek - np te w płynie dla gryzonii albo rozpuszczaj wibowit z wodą w ilości mniej więcej 1/8 torebki na dzienną dawkę wody lub dosypuj go do jedzenia
3. Jeśli strupki znikają a gołe place zaczną się powiększać - smaruj szczura przez tydzień kilka razy dziennie maścią o nawie CLOTRIMAZOLUM (dostępna za grosze w aptece bez recepty). Kuracja antybiotykowa często tak osłabia organizm, że wdaje się grzybica - spróbuj.

Swoją drogą - przejrzyj inne posty z tego działu i z działu "O szczurach" - albo użyj funkcji szukaj w celu odnalezienia podobnych postów - a było ich dziesiątki i jeszcze więcej rad, co można zrobić, gdy szczur sę drapie.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
Azi
Posty: 1065
Rejestracja: czw wrz 11, 2003 6:49 pm

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Azi »

Moja szczurka, tez ma te strupki :((( a raczej niedawno zaczely jej sie robic. Bylam u weta, powiedzial, ze to uczulenie. Daje malej wapno w syropie - dzieki temu mniej sie drapie i juz sie nie kaleczy.

Radze tez sprawdzic, jakie Twoj szczurek ma pazurki. Moje poprzednie szczurki mialy za dlugie, dlatego ranily sie do krwi. Trzeba je obciac, tylko trzeba bardzo uwazac, ale o tym jak obcinac mozesz poczytac w innych tematach
ALINKA

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: ALINKA »

Dziękuję Aniu i Azi :)

Na dzień dzisiejszy antybiotyk nie pomógł :( . Szczurcia drapała się dalej i dostała kropelkę na grzbiet na 1 tydzień Frontline (Fipronil). Niestety to też nie pomogło. Drapie się dalej, ma strupki, do tego jeden strup mniej więcej 2cm/2cm na grzbiecie i zaraz koło niego łysinkę :unsure: . Zamieniłam szczurci sianko na papier toaletowy :D , ale to też nie pomogło :huh: . Pazurki są obcięte.

Ręce mi opadają a ona jest taka słodka,
ALINKA
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[ALERGIA, PASOZYTY] kichanie, drapanie, strupki

Post autor: Ania »

Alinka - powiem Ci tak - ja na wszystkie strupki stosowałam zawsze Manusan (różowy płyn do dostania w aptece) i nie było, że nie przechodzi - poprawa była natychmiastowa. Płyn ma to do siebie, że wybija wszelkie wirusy i bakterie w głębszych warstwach skóry (docelowo do chirurgicznego mycia rąk). Działa leczniczo na świerzb i jest zabójczy dla grzybów.
W aptece dostępny jest jedynie w butelce półlitrowej - więc trochę duży - kosztuje około 20 zł (myślę, że Twój wet mógłby odsprzedać Ci strzykaweczkę płynu za symboliczne pieniądze).

Łapiesz szczuraska i masz 2 warianty (najlepszy pierwszy, świetne efekty, ale często szczury boją się kąpieli bardziej niż ognia):
- Kąpiel - wkładasz szczura do miski lub wanny z letnią wodą tak, żeby zwierze swobodnie mogło stanąć na dnie, moczysz zwierza całęgo (prócz głowy, uważaj szczególnie na uszy) i smarujesz płynem jak szamponem - pieni się jeszcze lepiej. Wcierasz minutkę - trzy i spłukujesz doładnie. Szczura wycierasz. Jeśli zacznei się poprawiać ale nie przejdzie do końca - powtórz po kilku dniach
- Bierzesz szczura w łapki i smarujesz punktowo (np patyczkiem z wacikiem na końcu). Moczysz patyczek w letniej wodzie, dajesz kropelkę manusanu i przykładasz do ranki, jak już wszystkie ranki wysmarujesz - moczysz palce dłoni i rozsmarowujesz, niech się troszkę spieni - nie spłukujesz.

Manusan nie szkodzi szczurowi nawet, gdy ten będzie zlizywał. Jeśli będzie zlizywał i tak zrobi to tylko kilka razy - jak mu się rozpieni pyszczek to zrezygnuje (jak u nas) ;) Zwierzaki są już bez strupków.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”