[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora

Post autor: Pleiades »

No i mamy problem... :(

Przez weekend moja starsza szczurzyca, Rosie, zaczęła strasznie puchnąć. Przeraziłam się nie na żarty. Poleciałam z nią dzisiaj do weterynarza - specjalnie wybrałam się 30 km do polecanej przez Was na forum kliniki na os. Czecha. Pan weterynarz był bardzo miły i obadał szczurkę. Stwierdził, że ta opuchlizna, to kłopoty z krążeniem... :( Rosie wygląda naprawdę fatalnie. Jest opuchnięta jak balon, i mimo że wesoła i ma apetyt, to wyraźnie sprawia jej kłopot poruszanie się, a nawet jedzenie, bo nie może przez opuchliznę chwycić w łapki jedzenia :(
Dostałam od lekarza takie tabletki Karsivan, mam podawać 1/16 tabletki 2 razy dziennie, poza tym dostałam glukozę i wit. C do rozpuszczania we wodzie pitnej i miałam jeszcze zalecone kupić wapno rozpuszczalne i też kawałeczek rozpuszczać we wodzie. Kupiłam jeszcze herbatkę z pokrzywy. I teraz czekam i nie wiem - jak długo może potrwać, nim ustąpią te opuchlizny ? Ci zrobić, jak nie będzie widocznej poprawy ? Czy w ogóle mogę jeszcze jakoś pomóc mojej szczureczce ? Macie może jakieś doświadczenia z wymienionym wyżej lekiem i jego stosowaniem u szczurów ?

Będę wdzięczna za każde wskazówki i pomoc.
Ostatnio zmieniony wt sty 23, 2007 4:38 pm przez Pleiades, łącznie zmieniany 1 raz.
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

pomo?e

Post autor: merch »

jesli to niewydolność krązenia to jest duzo leków które może pomóc Karsivan też, jedyny problem ze trzeba stosować je stale bo działaja tylko wtedy kiedy są przyjmowane.
Pozdr M
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: Pleiades »

Moge podawać stale, to nie jest aż taki problem. Teraz tylko z niepokojem czekam, czy i kiedy zacznie on pomagać, bo ta biedna szczurcia wygląda strasznie a ja chciałabym jej bardzo pomóc :(
Czy jest sens ważyć ją np. codziennie rano i patrzeć, w którą stronę idzie masa ciała ?
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: merch »

jak masz możliwość to zdecydowanie jest sens, moim zdaniem warto tez podać furosemid, problemy sa dwa 1 jest na recepte 2 musiałabys go wydawkować do masy szczura, mozna podawać doustnie tylko trzeba bardzo precyzyjnie dawkować bo to silny lek i przedawkowany moze zaszkodzic. Natomiast efekt odwodnienia byłby bardzo szybki. Dawkowanie jest na szczurkowych stronach link w dziale bezpieczne leki ( po angielsku). Na razie jednak odczekaj jak zadziała Karsivan. Tam tez polecaja enalapril i to jest na prawde skuteczny lek w niewydolności krązenia. WAZNE nie dawaj jej słonych rzeczy sól zatrzymuje wode. Mozesz sprobować tez kupić w aptece debelizyne to taka pasta z fasoli do rozpuszczania w wodzie z substancji roslinych to i pietruszka ma najsilniejsze działanie moczopędne, zaszkodzić nie powinno. Pozdr. M
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: Pleiades »

O rety, dzięki wielkie ! Juz sobie zanotowałam nazwy tych leków, poczytam też o dawkowaniu furosemidu. Mam mozliwość dokładnie kontrolować masę szczura, więc będę ją ważyć codziennie. W razie czego polecę jeszcze raz do weta po inny lek, jak ten przepisany nie pomoże.

Trzymajcie kciuki, proszę !
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: merch »

furosemid 1mg na funt masy ciała , na początek chyba raz dziennie wystarczy
enalapril 0,25 mg na funt masy ciała zalecaja dwa razy dziennie, te leki mozna ze sobą łaczyć; bardzo ostroznie natomiast trzeba by podawać karsivan z furosemidem gdyż moze dojść do zbyt raptownego spadku ciśnienia, przy podawaniu furosemidu nalezy podawać jedzonko bogate w potas np pomidory banany ale tez inne warzywa i owoce.
Pozdr M

http://ratguide.com/meds/cardiovascular ... aleate.php
http://ratguide.com/meds/urinary_tract_ ... semide.php
http://ratguide.com/health/cardiovascul ... ailure.php
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: Lulu »

jezeli jest jakis tranporst do poznania z warszawy, moge Ci oddac moj furosemid. jest w formie do zastrzykow podskornych. w tabletkach strasznie trudno dawkowac, bo wg wyliczen bylaby to jakos 140 czesc tabletki. ale to bylo dla mocno wychudzonego Osamy (300g).

merch, to ciekwawe, bo moj wet mowil mi, ze to jest 1 mg na 1 kg (a nie funt) masy ciala.

niestety nie wiem czy lek ten przynosi efekty, Osama nie dozyl podania pierwszej dawki.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: merch »

nie ma w tym nic ciekawego :) przedział dawkowania jest dość duży ja podałam dawkę minimalna do podawania doustnego wg dołączonych linków ( w linkach dawkowanie przy podawaniu domięsniowym tez jest większe). Furosemid to bardzo silny i bezpieczny lek i w zasadzie głowne niebezpieczeństwo wynika z odwodnienia, czyli jesli mniejsza dawka nie działa- bezpiecznie mozna ja zwiększyć. U ludzi w niektórych przypadkach stosuje się wielokrotności dawek podstawwych , natomiast jak nie wiesz jak organizm zareaguje bezpieczniej podać mniejszą dawkę niż ryzykować zbyt duze odwodnienie i spadek ciśnienia. A jak wiadomo u szczurków z uwagi na ich mała masę we wszystkim zalecana jest ostrozność, bo jak sie odwodni za bardzo to gdzie podasz mu kroplówke ?
Pozdr. M
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: Pleiades »

LuLu - dzięki za wsparcie, ale faktycznie przez odległość może być niemożliwe przesłanie mi tego furosemidu. Dobrze jednak wiedzieć, że jest też w formie zastrzyków. Jak dzisiaj do wieczora nic się nie zmieni, to pojadę do weta i poproszę o ten lek. Może dostanę.

Merch: dzięki za te linki, już zaczynam czytać.

[ Dodano: Sro Lip 06, 2005 3:45 am ]
Nowe informacje..

Wczoraj przeszłam się ze szczurką do drugiego weta, bo po jej zważeniu okazało się że wciąż i wciąż przybiera na wadze. Poszłam tym razem do "mojego" weta, w mojej miejscowości. Mam do niego zaufanie, chyba zna się na rzeczy, kota mi wyleczył i psa mojego TŻ-ta również.
Anyway, doktor osłuchał szczurka, obmacał i stwierdził, że dla niego nie wygląda to na niewydolność krążeniową. Wytłumaczył, że przy niewydolności krążenia płyny zbierają się w jamie ciała, czyli by puchł szczurci brzuch, tymczasem u niej płyny zbierają się w tkance podskórnej i spuchła cała od pyszczka po nóżki. Wet stwierdził, że moga być dwie prawdopodobne przyczyny: albo coś z hormonami tarczycy, albo niewydolność układu wydalniczego i tym samym zatrucie mocznikiem. Skupił się na razie na tej drugiej przyczynie, aby ją potwierdzić lub wykluczyć.
Bo faktem też jest, że _chyba_ Rosie ostatnio sika o wiele mniej. Nie jestem w stanie stwierdzić tego w 100%, zawsze najwięcej nam lała na łóżko i nasze ręce, jak sobie biegała. Teraz nie ma ochoty biegać i nawet wzięta na tapczan po prostu znajduje sobie kącik do spania. W jej klatce natomiast jest żwirek koci i wydaje mi się, że jest o wiele mniej zbrylonych grudek, niż kiedyś.
Tak też wczoraj Rosie dostała u weta zastrzyk moczopędny. Pomógł doraźnie, wczoraj pięknie sikała.
Zalecenia lekarza: kupić moczopędny środek homeopatyczny i podawać codziennie szczurowi. Zobaczyć, czy coś się zmieni przez najbliższe dni, a jak nie, to przyjść.
Karsivan nadal mogę podawać, choć mój wet mi powiedział, że to raczej ogólnie wzmacniający lek dla starych zwierząt, ale nie zaszkodzi. Rosie jednak już niechętnie bierze ten Karsivan, na początku udało mi się przemycać tą 1/16 tabletki w jogurciku podanym na palcu do zlizania, a teraz szczurcia już się na ten numer nie nabiera i po prostu tabletkę wypluwa :P Mam jeszcze parę pomysłów, jak jej to podawać, ale w końcu mi się wyczerpią...

Mam do Was dwa pytania:
- wydębiłam od mamy furosemid w tabletkach. Czy jakby nie było efektów z tym lekiem homeopatycznym, spróbować szczurci go podać (oczywiście, odstawiając wpierw Karsivan). ?? Mam też pomysł, jak wydzielić tę 1/100 czy nawet drobniejszą część tabletki (jeszcze będę dokładnie liczyć). Można zmiażdżyć tabletkę na proszek i spróbować odmierzyć odpowiednią ilość, albo wręcz ten proszek rozpuścić lub stworzyć zawiesinę we wodzie i wtedy wciągnąć do strzykawki odpowiednią ilośc i podać do pyszczka.
- pytanie odnośnie tej pietruszki: w jakiej formie podaje się ją szczurowi ? Nać ? Korzeń ? Susz ? Proszę o bliższe wskazówki !
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: merch »

Pietruszke można dawać jako natkę bo tą przynajmniej moje szczurki uwielbiają , mozesz tez dawać korzeń no i spróbuj tej debelizyny, może posmakuje ? dobrze by było jakoś zrobic badanie moczu , czy jest w nim białko? najlepiej byłoby wydębić skądś pasek testowy, kiedyś możan bylo kupić w aptece pojedynczo a teraz to nie wiem. Furosemid na pewno mozesz podawać tylko hehe wydawkuj to jak tabletka ludzka ma 40mg
1/ 40 żeby był 1mg mozna dokladnie rozpuscić w wodzie w 10tce, i wziąć insulinówką 0,25 to bedzie 1mg teraz tylko ile z tego trzeba dla twojej szczurci ( ile waży ?) i spróbować podać z wibowitem na łyzeczce , to jedyne co mi przychodzi do głowy, waż ją koniecznie i spróbuj zdobyć ten pasek, a moze u weta mają? Furosemid sprawdza sie zawsze bo w jakimś stopniu tez w niewydolnsci nerek stymuluje nerki tyle tylko ze do czasu , potem po prostu nie działa . 3mam kciuki
PS jak juz podasz pierwszą dawkę to odczekaj 6 godzin zważ i zobacz ile ubyło szczura jeśli mniej niz 2% to zwiększ dawke dwa razy czyli podaj 0,2 ml tego roztworu jeśli od 2%-5% to po postu podaj kolejna dawkę jeśli od 515110% to kolejna dawkę podaj dopiero po 12 godzinach. Ważne jełsi masz mozliwość dokladnego ważenia szczurci to utrzymuj jej masę o 10 % większą niż jej normalna waga, wazne zeby nie była za bardzo odwodniona bo to tez utrudnia pracę nerek , tak czy innaczej nie ograniczaj jej picia
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Beeata
Posty: 923
Rejestracja: sob lut 28, 2004 12:48 pm

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: Beeata »

odc wielu lat choruje na nadcisnienie tetnicze i mam problemy krazeniowe.Puchniecie to dla mnie staly element zycia. jesli wet powiedzial ci ,ze puchniecie ma dotyczyc wylacznie jamy brzusznej to sorry ,ale jest idiota:))) Mam czesto zapuchnieta twarz ,dlonie i szczegolnie nogi .Tu opuchlizna wyraznie jest widoczna. W drastycznych przypadkach biore furasemidon ,ale po nim siadaja mi nerki wiec wole lagodniejszy specyfik -hydrochlorotiazid ,ktory sciaga nadmiar wody z tkanek w przeciagu 12 godz.mniej wiecej .Puchniecie moze byc spowodowane wieloma chorobami a glownie nerek chyba ,prawda? Odwadnianie lekami to tylko likwidowanie objawow choroby a nie leczenie jej .Trzeba by bylo chyba jakies badania porobic szczurci ,bo opuchlizna to detal,wazna jest jej przyczyna(!!!) Zycze zdrowka ogonkowi
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A .Einstein
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: Pleiades »

Beeata: może u szczurków jest inaczej ? Może u nich widać przyczyny puchnięcia. Ja nie jestem wetem, nie znam się na tym, muszę ufać diagnozom i raczej na zasadzie wykluczania ustalić, co naprawdę jej dolega. Aby poznać jak najwięcej możliwości konsultuję się między innymi z Wami na forum, Wasze rady są bardzo cenne. Poza tym zawsze jeszcze mogę iść do jakiegoś trzeciego weta na konsultację, ale na razie trochę poczekam.
Układ krążeniowy i tak wzmacniam, teraz spróbuję zwiększyć wydalanie moczu. Wiem, że ustalenie przyczyn choroby jest ważne, będę się starać ją leczyć, teraz chcę choćby aby te niepokojące objawy nieco zelżały, bo szczurcia w tej opuchliznie po prostu się męczy :(

Merch: dzięki wielkie za bezcenne wskazówki ! Lecę zaraz po wszystkie niezbędne zakupy do apteki. Ten pasek testowy na białko w moczu to dobry pomysł, może w aptece mi sprzedadzą, popytam. Pytanie tylko jak zebrać próbkę moczu do zbadania ? :/
Kupię też nać pietruszki, moje szczury przepadają za zieleniną, więc Rosie powinna pięknie tę nać pałaszować.

Moja szczurcia bardzo przybrała na wadze przez tę opuchliznę, codziennie jej przybywało 20-40 g. Wczoraj ważyła aż 620 g :( :( Wczorajszy zastrzyk moczopędny chyba jednak trochę pomógł, bo dziś szczurcia nie przybrała na wadze, a nawet waży 615 g. Chociaż przyrost masy się zatrzymał, zawsze coś.. Teraz będę walczyć aby zlikwidować tę opuchliznę. Podam wpierw ten lek homeopatyczny. W pogotowiu będę trzymać forosemid i w razie braku poprawy ostrożnie go zaaplikuję wg Waszych wskazówek.

No to zaczynam działanie...
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

cd

Post autor: merch »

Moim zdaniem najpierw podaj jej ten furosemid, nie wiem ile ważyła wcześniej ale jeśli jakieś 400 gram a tyle na ogól niezabardzo tłuste samiczki wazą to przybrała az 50 % masy ciała!!!! to bardzo duze obciazenie dla serca nagle zacząć zaopatrywać tyle większego szczura, zreszta przy takim przewodnieniu naogól rosnie tez cisnienie a to juz jest w ogóle nie bezpieczne i dla nerek i dla serca i dla mózgu. dlatego nie czekałabym i zaczęla z furosemidem , wszystkie inne srodki są zbyt łagodne przy nieznanej dokladnie przyczynie i tak duzej skali przewodnienia, tak ze spróbowałabym stopniowo nie więcej niz 20 gram na dobe odwodnić szczurcie do jakichś 500 gram, a potem spróbować odstawić furosemid i zobaczyc co bedzie na tych łagodniejszych homeopatycznych i ziołowych. Z lekami homeopatycznymi nie musisz czeać nie ma niebezpieczeństwa interakcji. Pozdr.M
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: merch »

Furosemid możesz śmiało zwiększyć ale pojdź może jeszcze raz do tego weta , moze zobaczy , może zrobi jakąś analizę moczu albo da ten pasek, może da zastrzyk moczepedny który zadziała lepiej... Furosemidu możesz się nie bać tak jak pisałam głowne niebezpieczeństwo wiąże się z odwodnieniem a to jeszcze na razie twojej szczurci nie grozi :( .
Pozdr i 3majcie się. M
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

[niewydolnośc krążenia lub nerek] moja szczurcia jest chora :(

Post autor: Pleiades »

Tak, na pewno pójdę jeszcze raz do weta, bo nic się nie ruszyło.. Tego dnia po zastrzyku tak pięknie siusiała, furosemid w tej dawce jej nie rusza.. Spróbuję ciut zwiększyć dawkę, do 1 mg może.
Zapomniałam napisać, że tych pasków testowych w aptece w ogóle nie dostałam, ani pojedynczych ani w wiekszych ilościach. Może od weta wydębię. Tylko jak zbadać mocz jak szczurcia tak mało sika ?
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”