Boi się klatki.

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

pyfyryfy
Posty: 166
Rejestracja: sob lip 09, 2011 4:30 pm

Boi się klatki.

Post autor: pyfyryfy »

Mam pewien problem. Ostatnio kupiliśmy z chłopakiem szczurkowi klatkę dużo większą niż miał poprzednio. Jej wymiary to: 36x58x56. Posiada drewniane półki i ogólnie stwierdziliśmy, że będzie to dla niego luksus tym bardziej, że mamy w planach zaadoptowanie drugiego szczurasa jeśli tylko sytuacja pozwoli :).
Problem polega na tym, że Niuton chyba boi się nowej klatki. Do tej pory całe życie siedział w małej, ciasnej klatce dla chomika, gdzie miał trudności z poruszaniem się między pięterkami. Mniejsza z tym.
Zauważyłam, że ciur korzysta jedynie z hamaku, który ma zawieszony mniej więcej na wysokości pierwszej półki. Na pierwszą półkę wchodzi tylko wtedy, gdy poczuje coś smacznego lub gdy jest głodny, lub zwyczajnie szybko coś zabiera i pałaszuje to na hamaku. Nie ma szans żeby zmusić go chociaż na chwilowy pobyt na pięterku, nie licząc tego wyżej - jest to praktycznie niemożliwe. Dziś zauważyłam, że szczur zlizuje mi wodę z ręki. Dodam, ze poidełko ma na pierwszym pięterku. Kiedy zdjęłam je i podstawiłam mu pod pyszczek pił jak nienormalny. Starałam się kolejny raz pokazać mu, gdzie znajduje się woda, miski i inne rzeczy, ale kiedy tylko wsadziłam go na półkę panikował, wyrywał się i wskakiwał na hamak- jak zwykle. Nie wiem co myśleć o takim zachowaniu i nie mam pojęcia jak to zmienić. Wcześniej, gdy zamieniłam jego pierwszą klatkę dla chomika od starych właścicieli na taką zwykłą, bez piętra, chodził po niej i nie miał problemów z piciem czy jedzeniem. Od czasu kiedy ma nową klatkę staram się go do niej przekonać, wykładam smakołyki na piętrach, staram się go tam wsadzić i pokazać, że nic mu nie grozi ale nic nie działa.
Podejrzewam, że jego zachowanie może być spowodowane właśnie tym, że praktycznie całe życie siedział w ciasnej klatce, ale jak go przekonać do dużej? ???
Z nami: Twix, Mars
Za TM: Niuton
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Boi się klatki.

Post autor: dusiaczek »

boi się , bo jest nowa, jeszcze jej nie zna. Nagle wkładacie go do nowego czegoś, kiedy rpzyzwyczajony był do innej, czuje się po prosty zdezorientowany. Potrzebuje czasu żeby ją poznac i wiedzieć, że to teraz jego nowa klatka.
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
pyfyryfy
Posty: 166
Rejestracja: sob lip 09, 2011 4:30 pm

Re: Boi się klatki.

Post autor: pyfyryfy »

dusiaczek pisze:boi się , bo jest nowa, jeszcze jej nie zna. Nagle wkładacie go do nowego czegoś, kiedy rpzyzwyczajony był do innej, czuje się po prosty zdezorientowany. Potrzebuje czasu żeby ją poznac i wiedzieć, że to teraz jego nowa klatka.
Siedzi w niej już ponad 2 tygodnie :)
Z nami: Twix, Mars
Za TM: Niuton
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Boi się klatki.

Post autor: Kameliowa »

36x58x56.
jesli to jedt duzo wieksza klatka, to ja nie chce nawet sobie wyobrażać, jak wyglądała poprzednia... Ta tlakta jest za mała na 2 szczury..
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
pyfyryfy
Posty: 166
Rejestracja: sob lip 09, 2011 4:30 pm

Re: Boi się klatki.

Post autor: pyfyryfy »

Kameliowa pisze:
36x58x56.
jesli to jedt duzo wieksza klatka, to ja nie chce nawet sobie wyobrażać, jak wyglądała poprzednia... Ta tlakta jest za mała na 2 szczury..
Poprzednia była na prawdę mała, nawet chomika nie chciałabym w niej trzymać, co dopiero dorosłego samca który wazy pół kilo.
Mówisz że nowa jest za mała na dwa szczury? Według kalkulatora na tej stronie: http://www.fancy-rats.co.uk/information ... alculator/ jest dobra na 2 ogony. ???
Z nami: Twix, Mars
Za TM: Niuton
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Boi się klatki.

Post autor: smeg »

pyfyryfy pisze:
Kameliowa pisze:
36x58x56.
jesli to jedt duzo wieksza klatka, to ja nie chce nawet sobie wyobrażać, jak wyglądała poprzednia... Ta tlakta jest za mała na 2 szczury..
Poprzednia była na prawdę mała, nawet chomika nie chciałabym w niej trzymać, co dopiero dorosłego samca który wazy pół kilo.
Mówisz że nowa jest za mała na dwa szczury? Według kalkulatora na tej stronie: http://www.fancy-rats.co.uk/information ... alculator/ jest dobra na 2 ogony. ???
Jest takim absolutnym minimum na 2 ogony, ale ja bym w niej dorosłych samców nie trzymała, ewentualnie dwie drobne samiczki. Generalnie przyjmuje się, że żaden wymiar klatki nie powinien być mniejszy niż 40 cm - te parę cm robi różnicę. Komfortowa klatka dla dwóch samców to 70x40x60 cm.
Z głodu i pragnienia nie umrze, jeśli ma w klatce wodę i jedzenie. Być może chodzi po innych piętrach w nocy, kiedy nie widzicie. Takie zachowanie może się wiązać z ogólnym otępieniem samotnego szczura, nie chce mu się ruszać, bo nie ma kto go do tego zachęcać. Być może potrzebuje też jeszcze więcej czasu na przyzwyczajenie się ;) A potrafi wspinać się po prętach? Może warto dać mu jakieś drabinki między piętrami, żeby łatwiej było mu przechodzić?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
pyfyryfy
Posty: 166
Rejestracja: sob lip 09, 2011 4:30 pm

Re: Boi się klatki.

Post autor: pyfyryfy »

Wspina się doskonale a drabinki między pięterkami sprawiłam mu w pierwszym dniu kiedy dostał klatkę :)
Nie wydaje mi się, żeby w nocy chodził po półkach - są czyste i niezaznaczone.
Mam jeszcze jedno pytanie żeby nie tworzyć nowego tematu: czy dla prawie półtorarocznego szczura nie jest za późno na towarzysza? Ogólnie ogon jest bardzo dominujący, nienawidzi jak którykolwiek zwierzak zbliża się do niego. Boimy się, że nie uda się go połączyć z maluchem i będzie kłopot, bo nie mamy możliwości trzymania kolejnej klatki.
Z nami: Twix, Mars
Za TM: Niuton
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Boi się klatki.

Post autor: Kameliowa »

mam klatkę tych wymiarów jako chorobówke i wierz mi, że nie jest to komfortowa klatka dla dwóch dorosłych samców. miejsca dużo nie zajmuje itp, ale nie da sie jej urządzić tak,żeby było fajnie szczurom, bo nie ma miejsca.
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
pyfyryfy
Posty: 166
Rejestracja: sob lip 09, 2011 4:30 pm

Re: Boi się klatki.

Post autor: pyfyryfy »

Kameliowa pisze:mam klatkę tych wymiarów jako chorobówke i wierz mi, że nie jest to komfortowa klatka dla dwóch dorosłych samców. miejsca dużo nie zajmuje itp, ale nie da sie jej urządzić tak,żeby było fajnie szczurom, bo nie ma miejsca.
Więc co sugerujesz? Chcieliśmy, żeby szczuras miał trochę więcej przestrzeni bo przeżył naprawdę dużo w swoim krótkim życiu. Zasugerowałam się tym kalkulatorem, bo dobrze się o nim wypowiadano na forum. Zwiedziłam w Poznaniu z chłopakiem kilka sklepów zoologicznych i w końcu dostałam dokładnie taką klatkę jaką chciałam i jaka spełniała standardy na 2 szczurasy wg. kalkulatora. Już nawet nie wspomnę, że wywaliliśmy na nią 190zł bo dla Niutona wszystko :) i wszystko na nic.
Nie planowałam szczura. Ale tak wyszło i nie mam serca go teraz oddać, za dużo przeżył, za bardzo się do mnie przywiązał i za bardzo go kocham żeby znów złamać mu serce. Jedyne co mogliśmy zrobić, to zapewnić mu najlepszy dom jaki kiedykolwiek miał :)
Z nami: Twix, Mars
Za TM: Niuton
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Boi się klatki.

Post autor: dusiaczek »

190zł?! Za taką cene kupisz 3-6 szczurówkę nową, nie mówiąc o uzywanych które schodza za grosze...
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Boi się klatki.

Post autor: Kameliowa »

Sugeruję tyle, ze może być przyciasna dla dwóch dorosłyxxch samców. Tyle. Wystarczyło napisac na forum że szukasz klatki to byśmy ci pomogli, bo baaardzo przepłaciłaś niestety :( za klatkę 80x50x80 placi się okolo 100 zł. Klatka podobych wymiarów co wasza http://allegro.pl/super-klatka-dla-szyn ... 94420.html
czy ja mówie, że o niego nie dbasz? napaisalam to gdzieś? Pisze, że jest przyciasna dla dwóch dorosłych samców i tyle. W temacie o kalkulatorach szczurzych tez było napisane, że w przypadku samczyków lepiej brać większa klatkę.
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
pyfyryfy
Posty: 166
Rejestracja: sob lip 09, 2011 4:30 pm

Re: Boi się klatki.

Post autor: pyfyryfy »

dusiaczek pisze:190zł?! Za taką cene kupisz 3-6 szczurówkę nową, nie mówiąc o uzywanych które schodza za grosze...
Używanych szukaliśmy na gumtree, allegro i innych takich stronach :P nic wtedy nie znaleźliśmy. Na giełdzie były ale pordzewiałe. Doszliśmy do wniosku, że nie ma co oszczędzać na zwierzaku więc w takim duuużym zoologu w Poznaniu dostaliśmy tą :) ceny większych były już zupełnie kosmiczne więc nie wiem gdzie klatka dla 6 szczurów za 190zł :D
Z nami: Twix, Mars
Za TM: Niuton
pyfyryfy
Posty: 166
Rejestracja: sob lip 09, 2011 4:30 pm

Re: Boi się klatki.

Post autor: pyfyryfy »

Kameliowa pisze:Sugeruję tyle, ze może być przyciasna dla dwóch dorosłyxxch samców. Tyle. Wystarczyło napisac na forum że szukasz klatki to byśmy ci pomogli, bo baaardzo przepłaciłaś niestety :( za klatkę 80x50x80 placi się okolo 100 zł. Klatka podobych wymiarów co wasza http://allegro.pl/super-klatka-dla-szyn ... 94420.html
czy ja mówie, że o niego nie dbasz? napaisalam to gdzieś? Pisze, że jest przyciasna dla dwóch dorosłych samców i tyle. W temacie o kalkulatorach szczurzych tez było napisane, że w przypadku samczyków lepiej brać większa klatkę.
Faktycznie, mogłam się doradzić, niestety mój błąd.
Wiem, że nie napisałaś nic takiego :) zwyczajnie jestem bardzo wyczulona na jego punkcie ze względu na to, jak był traktowany, hihi, mój chłopak nawet stwierdził, że jak będę tak traktować nasze dzieci, to będą to najbardziej rozwydrzone bachory na świecie ;D coś w tym jest >:D
BTW ktoś mi powie jak jest z tym łączeniem o którym napisałam wcześniej?
Z nami: Twix, Mars
Za TM: Niuton
Awatar użytkownika
Kameliowa
Posty: 3342
Rejestracja: wt lis 24, 2009 12:18 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Boi się klatki.

Post autor: Kameliowa »

Cena kosmiczna wręcz za taką klatkę....
George Orwell was wrong. Aldous Huxley was right.

Jeżeli widzisz: błąd ortograficzny, niepokojący post/temat, chcesz poprawić swój temat, zamknąćtemat
Zgłoś to moderatorom klikając w ikonę wykrzyknika w poście!
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Boi się klatki.

Post autor: dusiaczek »

na allegro nawet za nowa wieksza dasz mniej. Wiec nie mów że nie było za ta cene...
w zoologu ceny sa straszne.
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”